Vagina Sarkması Nedenleri ve Tedavisi

Vajina Sarkması

Vajina iç dudak sarkması, vajina yada halk arasında hazne olarak isimlendirilen kadın üreme organıdır. Vajina girişi ile başlayıp rahim ağzı ile sonlanan içi boş silindir şeklindedir. Normalde, 7-10 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğindedir. Vajinanın ön tarafında idrar torbası, arka kısmında da rektum denilen kalın bağırsağın son kısmı arasında bulunmaktadır. Vajina şekli ve yapısı kadından kadına değişiklik göstermektedir. Vajina esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliğini vajinanın orta katmanında bulunan kas yapısına borçludur. Yapı olarak cinsel ilişki ve doğum esnasında genişlik ve uzunluk açısından daha fazla artacak şekilde elastik liflerle çevrili bir yapıdadır. Cinsel ilişki esnasında penisin büyüklüğüne ve uzunluğuna bağlı olarak uygun forma girebilmektedir. Doğum sırasında ise doğum kanalının yumuşak kısmında yer alır ve bebeğin başının rahat geçmesi için esneyebilmektedir.

Vajinanın genel itibariyle içi boş olarak bilinse de ön ve arka duvarları bulunmaktadır. Bu duvarlar birleşiktir ve yuvarlak şekil halini alır. Rahim ağzı ise, vajinanın içinde yükselmekte ve bu sayede küçük olan bir delikten spermlerin üreme organlarına doğru iletimi kolaylaşır. Vajina duvarları mukus içeren bir zar ile kaplıdır ve bu zar kaygan ve yoğun bir sıvı ile kaplı doku tabakasıdır. Bu sıvı 2 şekilde vajinaya fayda sağlamaktadır. İlki cinsel ilişki de vajinanın kaygan olmasına yardımcı olur ve ilişki sırasında acı hissetmeyi azaltır. Diğeri ise, vajinanın kendi kendini temizlemesine yardımcı olur. Vajina kızlık zarı ile de ilişkilidir. Vajina girişinden hemen 1-2 cm içeride bulunan kızlık zarı ve ondan önce Bartholin denilen salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezleri cinsel ilişki sırasında vajinanın ve vajina yolunun kayganlaşmasına yardımcı olur.

 

Vajina iç dudak sarkması ameliyatı,

Günümüzde en sık yapılan genital bölge ameliyatlarından biridir. Oluşan kötü görüntüyü ortadan kaldırmak ve ilişki esnasında oluşabilecek ağrıyı ortadan kaldırmak amacıyla yapılan ameliyattır. Vajinanın iç kısmında yer alan küçük dudaklar, çeşitli nedenlerden dolayı sarkar ve birbirinden ayrı görünebilir. Küçük dudak ameliyatları 30 dakika gibi kısa bir süre de düzeltilebilmektedir. Vajina dudak sarkmaları, en başta doğuştan ve genetik nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu neden dışında doğum yapan kadınların bazılarında da görülmektedir.

Vajina iç dudak sarkması ameliyatlarını herkes olabilir. Bekar kadınlarda da kızlık zarına zarar verilmediği sürece yapılabilir. Sağlık açısından bu dudakların sarkmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat bazı kadınlarda utanma hissi uyandırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında dudakların boş olmasından dolayı içeri doğru baskı yapma veya sıkışma gibi nedenlerden dolayı ağrı olabilir. Bu da kadın açısından istenilen bir durum değildir.