Sütyen ile Uyumanın Göğüs Sarkmasına Etkileri

Göğüs Sarkmasına Sütyenin Etkisi

 

Öncelikle her kadının göğüslerinin zaman içinde yavaş yavaş sarktığına emin olabilirsiniz. Bazı kadınlarda bu daha erken açığa çıkabilirken bazılarında daha geç yaşlarda kendini göstermeye başlar. Bunun çok sayıda nedeni olabilir ama temelde göğüs büyüklüğü, ten esnekliği ve göğüsteki bağlar meme sarkmasında en önemli rolü oynarlar. Göğüs sarkması genetik faktörlere bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Kimi kadının 20’li yaşlarda göğüsleri sarkmaya başlarken kimisi 50 yaşına kadar dik göğüslerle gezebilir. Vücudunuzun yapısından kilosuna, genlerinizde çocuk doğurup doğurmadığınıza kadar birçok faktör göğüslerinizin sarkıp sarkmamasını etkiler. Kısaca göğüsteki kasların yavaş yavaş zayıflaması ve uzaması anlamına gelen göğüs sarkması çok farklı şekillerde meydana gelebilir.

Kısaca açıklamak gerekirse yer çekimi diyebiliriz. 🙂 Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genetik yapınız nedeniyle yer çekiminden daha az ya da daha fazla etkileniyor olabilirsiniz. Eğer göğsünüzdeki bağ dokular güçlüyse çok daha uzun süreler boyunca dik göğüslere sahip olabilirsiniz. Günlük yaşam da göğüs sarkması üzerinde etkilidir. Düzenli spor yapan insanların genetik yatkınlığına göre spor sayesinde daha uzun süre göğüslerinin sarkması engellenebilir. Hızlı kilo alıp vermeler de göğüs sarkması üzerinde etkili olabilir. Henüz yaşlanmaya başlamadan, genç yaşlarda alınan önlemler ile göğüs sarkmasının önüne geçilebilir. İlerleyen yaşla beraber göğsü destekleyen kasların zayıflaması ile göğüsler sarkabilir. Bir diğer önemli neden ise hamileliktir. Doğumdan sonra sütle dolan ve hormonlar sayesinde büyüyen göğüsler çocuğun sütü bırakması sonucu eski formuna dönemeyebilir.

Hamilelik ve emzirme süreci, birden fazla hamilelik, doğuştan büyük göğüslü olmak, 20 kilogram gibi büyük kilolar vermek, hızlı kilo alıp vermek ve kilolu olmak göğüslerin sarkmasındaki en yaygın etkenlerdir.

Sarkmaya yeni başlayan göğüs ile uzun süredir sarkık olan göğüs arasında bazı farklar vardır. Göğsünüzün ne kadar sarktığını basit bir yöntemle anlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir cetveldir. Cetveli göğsünüzün altına koyun. Ayakta durduğunuzda cetvelin en üst noktası ile meme başınızın çevresi kesişiyorsa hafif, cetvelin üst noktasından daha aşağı iniyorsa orta ve eğer cetvelin en üst noktasının 3 santimetreden daha fazla altına iniyorsa şiddetli sarkma vardır. Eğer meme başınızın çevresi cetvelin üstünde kalıyor göğüsün altı sarkmışsa buna yalancı sarkma denir. Ayrıca iki göğsün birbirinden farklı sarkması da son derece normal ve çok sık görülen bir olaydır.

Sütyenin göğüs sarkmasına etkisi üzerine yapılmış bir araştırma olmasa da konuyla ilgili uzmanlar sütyenin verdiği desteğin göğüs kaslarını iyi yönde etkilediğini düşünüyor. Göğüsün ağırlığının göğüs kaslarına değil de sütyen sayesinde omuzlara binmesi nedeniyle göğüslerin daha az sarktığı düşünülmektedir. Özellikle gün içerisinde hareket ederken sütyen takmak göğüslerin sürekli hareket etmesini engellediği için göğüsteki bağların daha uzun süre sıkı kalıp esnemedikleri de söylenenler arasında.

Gece yattığınızda yer çekimi normalde ayakta durduğunuz zamana göre göğüslerinizi daha az etkilemektedir. Fakat gece salgılanan büyüme hormonu nedeniyle geceleri göğüslerin daha kolay sarkabileceği yönünde düşünceler var. Özellikle birçok büyük göğüslü kadın geceleri sütyenle yattıklarında daha rahat ettiklerini söylüyorlar. Sarkmaya başlayan göğüslerin gece terleme ile pişik yapabilme ihtimalinden, yan yatıldığında birleşen göğüslerin uykuda sizi rahatsız eden pozisyonlarına kadar birçok sorunun önüne gece sütyen takarak geçebilirsiniz. Henüz sarkmaya göğüsleri sarkmaya başlamayan kadınlar geceleri de sütyenle uyuyarak sarkmanın önüne geçebilirler.

Göğüslerinizin sarkmasının önüne geçmek istiyorsanız günlük hayatınızda kullandığınız sütyene çok dikkat etmelisiniz. Dar ya da fazla geniş sütyenler göğsünüzdeki bağları kötü etkileyebilir. Sizi sıkmayan ama destekleyen sütyenler her zaman tercihiniz olsun. Bu konuda spor sütyenleri her zaman biraz daha avantajlıdır. Özellikle gece uyurken sütyen takacaksanız kan dolaşımınızı etkilemeyecek, sizi sıkıp gece uykunuzdan uyandırmayacak balensiz sütyenleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem rahat rahat uyursunuz hem de göğüslerinizin sarkmasını engellersiniz.

Göğüs sarkması kafaya takılıp, kompleks yapılacak bir konu değildir aslında. Her şekilde güzel olduğunuzu bildiğinizde göğüslerinizin birkaç santimetre aşağıda durması hiçbir şeyi değiştirmez. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde eğer göğüslerinizden memnun değilseniz ufacık bir operasyonla hemen göğüslerinizi dikleştirebilirsiniz. Bu nedenle vücudunuzun doğal yaşlanma sürecini kafaya takıp gece rahat bir şekilde uyku çekmekten vazgeçmeyin. Önemli olan sizin mutluluğunuz ve rahatlığınızdır.