Sivilce İzleri Neden Oluşur ve Tedavisi

Sivilce İzleri ve Tedavisi

 

Sivilce ve akne izleri özellikle ergenlik dönemini yaşayan genç kızların ve erkeklerin yaşadığı gençlik kabuslarının başını çekmektedir. Gençlerimizin kabusu olan bu sivilceler bir öteki adıyla akneler vücudumuzun yağ üretimi yapan bezlerin sağlıklı çalışmaması ile ortaya çıkan iltihabi bir sağlık sorunudur. Yetişkin insanların yüzde 75 inde yaşamlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkan bu iltihabi hastalık çoğunlukla kalıcı olmamakla birlikte geriye kalan yüzde 15 lik kesimde kalıcı izler yaratmaktadır.Bu kalıcı izler cildimizde delikler oluşturmakta ve içleri siyah noktacıklarla bezenmektedir.Bu da estetik açıdan hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır.

Çoğunlukla ergenlik döneminin 15-16 lı yaşlarında çıkmaya başlayan bu sivilceler 23 lü yaşlara kadar devam edebilmektedir. Eğer sadece basit bir sivilce olarak umursamaz isek zamanla kalıcı izler bırakabilmektedirler. Bu hasarlar cildimizde kızarıklık ve siyah noktalar olarak kendini gösterir.Derimizdeki yağ salgılamasına bulunan bezler bir nevi hastalıktır.Yağ bezlerinin salgılanması bir nevi hormonal hastalık olarakta kendini gösterir.

 

Sivilceler Neden Oluşur?

Genellikle toplumumuz da aldığımız gıdalardan oluştuğu konusundaki algı, hekimler tarafından doğrulanmamaktadır.Toplumumuzda sivilce oluşumunu çoğunlukla yağlı yiyeceklere ve çikolata gibi aşırı tükettiğimiz gıdalara bağlamışızdır.Bunun böyle olmadığı artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.Bu iltihabi bir hastalıktır.Dolayısıyla her hastalığın tedavisi olduğu gibi bunun da tedavisi mümkündür. Antibiyotik tedavisi en etkili yöntemdir.Çünkü antibiyotik tedavisi yağ salgılanmasından ötürü oluşan bakterileri kurutmaktadır. Kısaca akne oluşumunun nedenleri hormon seviyesinin yükselmesi ve sonrasında yağ bezlerinin aşırı şekilde çalışması ile yağ bezlerinin sebum adını verdiğimiz bir madde üreterek kanalların tıkaması ile burada oluşan bakterilerin iltihap yaratmasıdır.

 

Sivilce ve Akne İzleri Nasıl Tedavi Edilir?

Hekimler her hastaya göre değişik tedavi yöntemleri uygulamaktadırlar.Küçük sivilceler değişik losyon jel gibi çeşitli kozmetik ürünlerle yok edilebilir.Doktorunuzun önereceği bu basit uygulama yöntemleri kısa bir zamanda bu kötü görünümü ortadan kaldıracaktır.Özellikle su ile tedavi yöntemi en çok önerilen tedavi şekli ve doğal olanıdır.

Ağır geçirilen ve uzun süre kalıcı olan sivilcelerde doktorunuzun vereceği ilaçlar zorunlu olacaktır.Gerçekten bazı hallerde doktor müdahalesi şart olmaktadır.Bu yüzden uzun süre geçmeyen durumlarda mutlaka doktorun vereceği tedavi yöntemini uygulayınız.

 

Sivilce izlerinden kurtulmanın yolları:

Evde yapacağımız uygulamalardan biri dermotolog kontrolünde önerilen kremlerin düzenli olarak kullanmaktır. Bu tür kremler başlarda cilt hassasiyeti yaşatabilir. Bu yüzden başlangıç da bunları haftada 2 veya 3 kez kullanıp daha sonra hekimin önerisinde göre 2 günde 1 veya her gün kullanıma geçilebilir. Yine kozmetik olarak cildi yenilediği iddia edilen kremler bir nebzede olsa işe yarayabilir fakat seçeceğimiz kremin bazı çok önemlidir. İz giderelim derken o bölgede bir aktivasyon yaşayabiliriz.

Sirke ve limon evde kullanılabilen yöntemlerdir. Yüzeysel izlerde yada hafif kırmızılıklarda bir litre suya bir yemek kaşığı sirke yada bir yemek kaşığı limon katılabilir. Bu buzdolabında saklanabilir ve en fazla 1 hafta saklanmalıdır. Pamuğa dökülerek yüz sabah ve akşam temizlenir. Ayrıca bal da yüze sürülüp 20 dakika beklendikden sonra yüz yıkanabilir. Soğanın suyu kullanılabilir. Bu tür önlemler sivilcenin yeni bittiği ve hafif kırmızı olduğu dönemlerde kullanılır. Cildi temiz tutmak faydalıdır sivilce izlerinin kalıcı olmasını engelleyebilir ama çok derin izlerde evde alınacak önlemler yetersiz kalacaktır. Mutlaka tıbbi bir tedavi gerekecektir.