Sivilce Akne Oluşumu Tedavisi

Sivilce ve Akne Tedavisi

 

Sivilce (akne), kıl folikülû ve buna bağlı olan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Sıklıkla ergenlik çağında görülmekle beraber, her yaşta oluşabilir. İnsanların hemen hepsinde yaşam boyu az ya da çok sayıda sivilce yakınmaları ortaya çıkar.

Sıklıkla;  yüz, sırt, omuzlar ve gövdenin ön yüzünde sivilceler oluşur. Sivilcenin oluşum nedenleri arasında androjen hormonlar, yağ bezesi salgısı, mikrobiyal kolonizasyon gibi faktörler yer alır.

Sivilce (akne), hastalarda dış görünümü etkileyerek psikolojik stres ve sosyal fobi oluşturabilir. Tedavisi zamanında yapılmayan sivilceler, ciltte belirgin izlerin kalmasına yol açabilir.

Sivilceler elle veya herhangi bir aletle sıkılmamalı ve oynanmamalıdır. Bu, deri yüzeyindeki akneyi derine iterek tahrişi ve iltihabı artırır.

Sivilce (akne) tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi, dermatoloji uzmanları tarafından cilt yapısına ve sivilcenin tipine göre belirlenmektedir. Böylece oluşabilecek derin izlerin de önüne geçebilmek mümkün olmaktadır.

Tedavide kremler, losyonlar ya da jellerin yanı sıra, ağız yoluyla verilen bazı antibiyotikler ve isotretinoin tedavisi de verilebilir.

 

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Sivilceleriniz sizin için gittikçe daha büyük sorun mu oluyor? Tam kurtuldum derken yine yüzünüzde sivilceler mi çıkıyor? Uzmanlar size sivilcelerinizden kurtulma yollarını sunuyor… Yüzünüzde çok sivilce olmasının genetik, hormonal sebepleri olabilir; ancak stresin de çok büyük payı olabilir.

Sebebi her ne olursa olsun  cilt güzelliğinizi korumanız için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Sayacağımız önerileri dikkate alırsanız cildinizde farkedilir bir düzelme göreceksiniz.

-Ellerinizi mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun. Sivilcelerinizle oynamayın, sıkmayı ise denemeyin; Çünkü sivilce sıkmak daha derin izler bırakır.

-Yüzünüzü sert bir şekilde yıkamayın. Yumuşak hareketlerle yüzünüzü temizleme losyonunuzla sabah, akşam durulamak daha iyi netice verecektir.

-Sivilcelerinizi kapatmak için kullandığınız makyaj malzemeleri gözeneklerinizi tıkayarak daha fazla sivilceye neden olacaktır. Ancak salisilat asidi içeren kapatıcı kullanabilirsiniz.

-Sivilcelerin yoğun olarak çıktığı bölgeleri tespit edin. Uyurken sürekli olarak yüzünüzün aynı tarafına yatıyor olabilirsiniz ya da masa başında elinizle yüzünüzü tutuyor olabilirsiniz. Bütün bunlar cildinizi etkileyebileceğinden bu tip alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

-Rutin olarak cildinize uygun nemlendirici, temizleyici, tonik gibi bakım ürünleri kullanın.

-Eğer cilt problemlerinizi özellikle sivilce sorunlarınızı bütün çabalarınıza rağmen önleyemiyorsanız bir dermatoloğun yardımını almalısınız.