Sihirbazın Çırağı Hikayesi Oku

Sihirbazın Çırağı

 

Sihirin çok etkin olduğu eski zamanlarda, uzak bir ülkede, küçük bir köy ve hemen yakinindaki tepede,içinde bir sihirbazin yasadigi sanilan bir sato bulunmaktaydi.Köylüler bu satodan çok korkuyorlardı.

Şatonun etrafindaki topraklardan,çok verimli ürünler elde edilmekteydi.Çok çalişkan olan köy halki,tek geçim kaynaklari olan baglardan,her mevsim oldugu gibi,bu yilda geçimlerini saglamak için üzümlerini ertesi gün kasabaya götürüp satmak için toplamislardi.

Ertesi gün kalktiklarinda,  topladiklari bütün üzümler sanki havaya uçmustu. Kendi aralarinda tartismaya ve birbirlerini suçlamaya basladilar. En sonunda bunun,sihirbazin bir marifeti oldugunu anladilar. Ama kimsenin gidipte üzümleri geri almaya cesareti yoktu. Bu arada ortaya Jimi çikti.

Jimi,bütün köylünün sevdigi,akilli ve aktif biriydi.tüm köylülerle vedalasip,satonun yolunu tuttu.Satoya yaklastigi sirada,sihirbazla kapida karsilasti. Sihirbazın;beyaz sakalli,tuhaf gözlü ve korkunç bir görünümü vardi.Elinde kocaman bir asasi ve sag omuzunda ise çirkin mi çirkin bir kuzgunu vardi.Sihirbaz onu şatoya davet etti ve yaninda çirak olarak kalmasini istedi.Jimi hem karnini doyuruyordu hem de sihirbazdan birşeyler ögreniyordu.

Birgün,sihirbazin kendisini tutsak ettigini,hiçbir yere gidemeyecegini ve onu sadece kendi sihriyle yenebilecegini anladi.Her gece sihir yapan büyücüyü,gizlice izleyerek bütün sihirlerini ögrendi.Ögrendikleriyle en sonunda sihirbazi ortadan kaldirdi ve üzümleri köylüye teslim etti.

O günden sonra bir daha sihir yapmadı ve hepsini unuttu. Yasamini çok çalisarak ve dogruyu düşünerek, rahat ve mutlu bir biçimde sürdürdü.