Selülit Neden Oluşur ve Tedavisi

Selülit Sorunu

 

Selülit Nedir?

Selülit, deri altında biriken yağ hücrelerinin toksinler ve fazla suyla bir arada olma hali olarak tanımlanan sağlık sorunudur. Vücuttaki kan dolaşımı yavaşlamaya başlamışsa ciltte selülit denilen portakal kabuğu görünümünde bir yapı oluşur.

 

Selülitin Sebepleri, Selülitin Nedenleri Nelerdir?

Selülitin oluşması için birçok farklı potansiyel nedeni vardır. Ancak, öncelikli olanlar:

  • Genetik faktörler
  • Yetersiz beslenme
  • Egzersiz eksikliği
  • Yetersiz kan dolaşımıdır.

Düzenli bir egzersiz rutini olmadan selülit görünümünü vücudunuzdan uzak tutmanı neredeyse imkansızdır. Yaptığınız tüm diler işlemler “düzenli egzersiz yardımcıları” olarak tanımlanır.

Düzenli egzersiz yapmak kas kütlesinde artışa sebep olacaktır. Artan kas kütlesindeki kan dolaşımı egzersiz anında yoğunlaşacak ve bu sırada en az 5 kat daha fazla kan, arterler ve venler aracılığıyla akıp hızlanacak, bu da selülit görünümünün azalmasına yol açacaktır.

Haftada 3 kez, 30’ar dakika uygulanan dolaşım sistemini güçlendiren egzersizlerin birincil amacı da budur. Egzersizler selülitli bölgelerde dolaşımın artmasına ve kas hareketleri sayesinde kas tonunda gerginlik sağlayıp bir sıkı görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Selülit görünümü vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşabilir. Özellikle kalça ve bacak bölgesi selülit görünümünün yoğunlaştığı yerlerdir. Egzersizler, düşük ağırlıklar ve sürekli tekrarlarla şekillendirilmelidir.

Hatalı beslenme alışkanlıkları selülit oluşumunu arttıran en önemli nedenlerden bir tanesi. Hızlı yaşam şartlarının size getirdiği yükler arasında beslenmeye her zaman istediğiniz özeni gösteremiyor olabilirsiniz. Önemli olan her koşula uygun akılcı seçimler yapmayı başarabilmek, selülit oluşumunu arttırdığından emin olduğumuz besinlerden uzak durma ve tedavide bize destek olacak besinlere beslenme planınızda yer verebilmek.

 

Selüliti tamamen yok eden özel bir besin bulunmamakla birlikte, sağlıklı beslenme planınızda planınızda yapacağınız bazı küçük dokunuşlar bu süreçte sizi destekleyecek ve özellikle yağ hücrelerinin yakımını hızlandırıp, kolojen doku yapımını arttırarak istediğiniz görüntüye kavuşmanızı kolaylaştıracaktır. Yapılan araştırmalar sağlıklı bir diyetle desteklenmeyen selülit tedavilerinde selülitin azalmadığını veya tekrarlandığını buna karşın dengeli beslenme alışkanlığına sahip kişilerin tedavilerinde çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar alındığını gösteriyor.

 

Kahve Masajı Selülite İyi Geliyor!

Günümüzde dengesiz ve sağlıksız beslenmenin, hareketsiz kalmanın birçok yolu bulunuyor. Böyle yaşantısı olan binlerce bayan da bulunuyor. Bu bayanların ortak sorunları da selülit problemidir. En çok gördüğümüz sorunlardan birisi olan selülit, bayanların ortak problemi olup bir türlü çözüm için net bir uygulama üretilememiştir. Ancak sizlere yardımcı olacak en uygun uygulama ise, kahve masajıdır.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, kahve masajı son zamanlarda selülit problemlerine iyi gelen en uygun masajdır. Bu masajdan önce kahve içeriğinde ki kafein, selülit sorunu olan bölgedeki hücrenin yenilenmesini uyararak bu konuda yardımcı oluyor. Cildin tekrar yenilenmesini, böylelikle selülit sorununun giderilmesinde etkili olduğunu söylüyorlar.

Kahve masajı için gerekenler;

  • 1 yemek kaşığı kadar el kremi,
  • 2 yemek kaşığı filtrelenmiş kahve

Hazırlanışı Hakkında:

Öncelikle ılık bir duş alıyor ve ardından bu elimizde ki el kremiyle filtre kahveyi bir arada iyice karıştırıyoruz. Sorunlu olan vücudunuzda ki bölgelere bu karışımı uygulayarak, masaj yapıyoruz. Kremi sürdüğümüz bölge veya bölgeleri sarıyoruz ve hava almamasını sağlayarak 15 dakika bekliyoruz. 15 dakika beklenildikten sonra ılık suyla temizleyebiliriz. Haftada 2 defa yapılması sonrasında etkilerini gösterecektir.