Rüyada Alın Görmek

Alın

alın

rüyada alın görmek

 

Rüyada alın görmek, şerefli ve haysiyetli bir yaşam sürdürüldüğüne, kişinin her ortamda saygı gören biri haline geleceğine ve kendisinin liderlik ettiği insanların her geçen gün artacağına, geleceğinde makam olarak da, maddi olarak da yüksek konumlara erişeceğine işaret eder. Rüyasında büyük ve geniş bir alın gören kişilerin bahtı çok açık olur ve şans her zaman yanlarında olduğundan tüm işleri yolunda gider. Geniş alın görmek kişinin isteklerine kolay erişeceğine ve zahmetsiz bir hayat geçireceğine yorumlanır. Dar ve küçük bir alın görmek arzu edilen geleceğe ulaşmak için çetin yollardan geçilip, pek çok sıkıntı çekileceğine delalettir.

 

İnsan içinde söz sahibi ve lider olmaktır. Alında yara: Geleceğin pek parlak olmamasına. Alında büyük yumru görmek: Erkek evladınız olacağına işarettir.  Alnın kararması: Dostlarınızdan birinin yalanına maruz kalacağınıza işarettir.  Alnın parlaması: Şansınızın bol olacağına ve birisinden fayda göreceğinize işarettir. Bir kimsenin Rüyada Alın görmesi, insanlar arasında rütbe ve makamının yüksek olmasına, sözünün dinlenmesine delâlet eder. Alında görülen kırık ve saire gibi kusurlar, bunun tam zıddı ile tabir olunur.

 

Ibn-i Şîrîn (rh.a) demiştir ki: “- Alın ve yüz yüksek mertebedir, çünkü secde mahallidir. Bazan da ev lâda delâlet eder.« Rüyada alında ceviz, badem, ya da ondan büyük vey a küçük fazlalık görmek, erkek çocuk ile tabir edilir.

 

Kirmani de şöyle dedi: “- Rüyada alnının genişlediğini görmek, rızkın genişliğine ve mertebenin yüksekliğine işarettir. Alnının rengini solmuş bir halde görmek, borca girmeye delâlet eder. Yüzü üzerinde parlayan bir çizgi olduğunu görmek ise, hayır ve menfaat ve evlât ile tabir olunur.«

 

Yine alın üzerinde rahmet ifade eden bir âyetin görülmesi, hayır ve şehadete delâlet eder. Azab âyeti görmek de bunun zıddı.

 

Cafer-i Sâdık (r.a.) demiştir: Alın ve yüz rüyası yedi veçhe ile tabir olunur:

  1. a) Câh (makam, mansıb),
  2. b) Kadr,
  3. c) Izz,
  4. d) Ulvî yol,
  5. e) Rızık,
  6. f) Riyaset,
  7. g) Cömertlik.

Rüyada alında nur ve ışık parladığmı görmek, ilim ve din ile rızıklanmaya işarettir. Alnını parlak bir halde görmek, dinî itikadının sağlam ve güzel olduğuna delâlettir.

 

İmam Nablûsî demiştir ki:  Rüyada alnının demir, Bakır veya taştan olduğunu görmek, polis ve şehrin idarecileri hakkında hayırdır. Bu Rüya, bunların haricindeki insanlar için, halkın nefretini kazanmalarına delâlet eder. Bazı kere de alın görmek, seccade vs. gibi insanın üzerinde secde ettiği şeye işarettir. Rüyada alnının siyahlanmış ve dağ lanmış olduğunu görmek, cimriliğe delâlet eder. Çünkü cimrileri kimse sevmez..

 

Rüyada alında secde izi görmek, din ve takvaya, insanlar arasında şöhrete delâlet eder. Son derece hayırlıdır ve İslami olarak kişinin takva sahibi biri olduğuna, dini açıdan herkesin imrendiği bir mümin olarak yaşadığına, dünya işlerinde her zamana ahiret hayatını düşünerek adımlar attığına ve günahtan kaçınan bir kimse olduğuna yorumlanır. Alında secde izi görmek genellikle uzun bir ömre sahip olunup her türlü isteğe kavuşmak anlamına da gelir.

 

Rüyada Alında Leke Görmek: Kişi alnında ne olduğunu anlayamadığı bir leke görürse bu namusuna, onuruna ve haysiyetine gelecek kötü sözlerin, itibarının küçük düşmesine neden olacak hareketlerin işaretidir. Alında leke gören kişiler ailelerinden bazı insanların yaptığı kusurlu hareketler yüzünden istenmeyen olaylar yaşar ve zor durumda kalırlar. Alında beyaz bir leke görmek ise kişinin bekarsa evleneceğine, evli ise kızını veya oğlunu hayırlı bir kısmetle evlendireceğine, hayatı boyunca şerefli bir insan olarak anılacağına alamet eder.

 

Rüyada alin görmek, kişinin insanlar arasında rütbe ve makamina, sözünün geçerli ve tesirli olduguna isaret eder. Alinda kusur ve ayibin görülmesi rütbe ve heybetinde ve sözün geçerliligindeki noksana isaret eder. Bir kimse baskasinin alninin darlastigini görse, o kimsenin güzel olan ahlakinin kötü olmasına yine baskasinin alninin fazlaca genisledigini görmek, o kimsenin akilliligindan sonra ahmakligina, ilimden sonra cehalete düsmesine isaret eder. Bazen de alin, cömertlik ve cimrilige isaret eder. Alninin siyahlanmış ve dağlanmış oldugunu gören kimse, cimri olur. Alninin güzel ve nurani olmasi sadaka vermeye ve yardimlasmaya isaret eder. Bazen de alin, seccade v.s. gibi insanin üzerinde secde ettigi seye isaret eder. Bir kimse rüyada alninda yara ve çiban çiktigini görse, namazdaki kusuruna yahut secdesini tamam etmeyenlerden olmasina ya da yüzüne karsi baskalarinin çirkin bir söz söylemelerine isaret eder.

 

Alnin parlak görülmesi, kisinin çok secde eden yani çok namaz kilan bir mümin olduguna işaret eder.Alninda ceviz, badem ya da ondan büyük veya küçük bir fazlalik görse, bir erkek çocugu olur ve çocuk ailesinin büyügü olur. Alninin demir, bakir veya tastan oldugunu görse, bu Rüya, polis ve sehrin idarecisi ve geçimini utanmazlik ve yüzsüzlükle temin eden kimseler için makbuldür. Bu rüya, bunların disindaki insanlar için, halkin nefretini kazanmalarina delalet eder. Bir kimse baskasinin alninin darlastigini görse, o kimsenin güzel olan ahlakinin kötü olmasina delalet eder. Yine baskasinin alninin fazlaca genisledigini görmek, o kimsenin akilli iken ahmakliga, ilimden sonra cehalete düsmesine delalet eder. Bazen de alim, cömertlik ve cimrilige delalet eder, Alninin siyahlanmis ve daglanmis oldugunu gören kimse, cimri olur ve Allahin hakkini ödemez. , Alninin güzel ve nuranî olmasi sadaka vermeye ve yardımlaşmaya delalet eder. Alnın büyüklüğü veya demirden olmasi namazda içtihada yahut utanmazliga delalet eder.

 

Rüyada Alın Görmenin Psikolojik Anlamı: Gelecek kaygısı yaşayan kişilerin tedirgin ruh hallerini, hayatlarını değiştirmek için gayret göstermelerine rağmen hiçbir şeyin değişmediğini düşünmelerini simgeleyen rüya, aynı zamanda aşırı kaderci yaklaşımları ile hayatları için hiçbir şey yapmayan kimseleri de ifade eder.