Mor Renginin Anlamı ve Etkileri

MoR

 

Kırmızı ve mavinin karışımından meydana gelen tam bir ara renktir. Berraklığını ve özelliğini kaybetmiş olan mavi ve kırmızının özelliklerini taşır.

 Kırmızının içgüdüsel üstünlüğü mavinin nazik hareketleriyle kendine yeni bir kimlik kazanmıştır. Kimlik arayışı söz konusudur.

Kişinin nesne ile bütünleşmesinde mistik bir birleşme içerir. İleri derecede duygusal bir yaklaşımdır. Düşünülen ve arzu edilen her şeyin gerçek olma isteğidir.

Mor büyülü bir renktir. Gerçeğe dönüştürülen bir rüyadır. Mor da özellikle de menekşe morunda büyüsellik temel kavramdır. Morda büyülü ilişkiler hedeflenir.

Mor çekicidir. Diğer insanların kendini de çekici bulmasını ister. Çekicilik etkisini yaratmaktan hoşlanır. Menekşe morunda erotizm yoğun bir şekilde vurgulanır.

Mor fanteziler dünyasında olmayı yalnız keyifli bir kaçamak olarak değil bir yaşam biçimi olarak kabul eder. Gerçeklerin katılığından uzak bir dünya oluşturur.

İlişkilerinde, işinde, ailesinde, cinsel yaşamında fanteziler her zaman ön plandadır.

Duyarlı kişiliğe uyan mor incitmekten kırmaktan ya da incitilmekten kırılmaktan korunmaya çalışır. Kavgayı, şiddeti, kalabalığı sevmez. İnsana ve insanca duygulara değer verir.

Duyarlı doğası güzele, zarife kibar olana doğrudur. Mor zevke ve zevk almaya yönelir.

 Uyarmaya ve uyarılmaya açıktır. İnsanı alıp götüren güzelliklerle heyecan yaratan duygularla doludur.

En ciddi ortamda bile erotizmi çağrıştırır. Bu durumu gidermek için yeni bir kimlik ihtiyacını hisseder. İçinde bulunduğu ağır koşulları yaşamak çok zor gelmektedir. kendisini depresyona sokacak ilişkilerden kaçınmak, çevreyle ilişkisini kesmek umutsuz, karamsar, kötümser yapacak bir durumdan kaçınmaya çalışır. İşte böyle durumda fanteziler ortaya çıkar.

Düşsel olarak bu sorunların üstesinden gelmeye çalışır. Fanteziler onu gerçek yaşamın ağırlığından, çekilmezliğinden kurtarmaya çalışır. Mor bu kişiliğe uygun bir renktir.

Sihir, büyü her şeyin olağanüstü olduğu bir dünya arayan insanlara uygun bir renktir.

Ezilmişlerin kırılmışların incinmişlerin iç dünyasını ifade biçimidir. Bir zamanlar Afrikalı ve Amerikalı zencilerin en çok kullandığı renktir.