Mavi Renginin Anlamı ve Etkileri

Mavi

 

Rahatlık verir, sonsuzluğu çağrıştırır.

Sakinlik, Birleştirici, Serinletici Renk Olarak Görülmüş. Bütün Erdemler Mavi Renge Verilmiştir.

Mavi gerçeğin hayale dönüştüğü sonsuz bir yolun rengidir. İnsanı kendine çeker. Bir yönüyle de mavi içe dönüktür. Derin duyguların ifadesidir.

Romantik yaşam biçimini simgeler. Sevgiye, duyguya, güzelliğe yöneliktir. Anlayışlıdır. Temel özelliği kendisi ve çevresi ile barışık olmasıdır.

Mavi bulunduğu ortama uyar, insanları anlar. Sadakat ve güven verir. Sevgiliye sadakat içerir.

Estetik yaşamı teşkil eder, çekicidir, hoştur, sanat felsefesinde kendine özgü güzellik diye geçer. İnce düşüncelerin , hassalığın bütün türlerine uyar.

Mavideki insan duyarlığı diğerlerinden fazladır.

Mavi duyguların derinliğidir, sakinleştiricidir, duygusal onarımdır, gevşemedir, iyileşmedir, sessizliğin fizyolojik ve psikolojik dinginliğin renkli temsilcisidir.

Gerilimden uzaklaşma, dinlenme, gevşeme, barış, kendini onarım ihtiyacıdır. Mavi ait olmak demektir. Yaşam ve ahlaki değerlerin denge içinde yürütülmesidir. Sonsuz huzur duygusudur. Renklerin en derin olanıdır.

Ciddiyet asalet içerir. Adaletin rengidir. Soğuktur. Mavi ile iç içe olduğumuzda içimizi bir genişlik kaplar evliya rengi ermiş rengi de denir. koruyucu özelliğinden dolayı güven verir. Dengeyi sağlayan bir renktir.

İnsanların konsantre olmaları gereken ortamlarda kendileri ile baş başa kaldıkları durumlarda mavinin kullanılması tercih edilmiştir.

Hint felsefesinde yoga yapanlar  mavi rengi kullanmışlardır.

Mavi ışık altında kalan kimselerin kasları gevşemekte, nabız atışı zayıflamaktadır.

Dans için romantik parçalarda mavi ışık kullanılır.