Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri

Magnezyum Eksikliği

 

Sağlığınız için sizinde bu belirtiler var ise önleminizi alın ve sağlıklı beslenin.

Magnezyum çok önemli bir yapıt elementtir ve tahminen 300 enzimatike katılır.

Özellikle adale hareketlerinde, kan akışını dengelemesinde, kemik sağlığında, enerji transportunda ve glikoz metabolizmasında rol alır.

Şeker tüketimi fazla olan insanlarda magnezyum seviyeleri düşük olur. Molekül şekerin metabolize edilmesi için 56 molekül magnezyum kullanır.

Çok sayıda diyabetik hastalarda magnezyum seviyesi düşük çıkmıştır. Magnezyum düşük olunca pankreastan salgılanan insülin kan şekerini dengelemeye yetmez, ve insülin gelişimine taban hazırlar.

T4 hormonu T3 hormonuna mutasyonunda selenyum ve magnezyum önemli rol oynar. magnezyum yetersizliği etkin hormon olan T3 e mutasyonun topallamasına sebep olur.

Kortizolün hakimiyet edilmesinde magnezyum önemlidir. Magnezyumun yetersiz olduğu yerde kortizol seviyeyi çoğaltır.

 

Magnezyum yetersizliğinin İşaretleri

1.Adale Sıkışması: Adalelerin olduğu bölgede kasılmalar yaşıyorsanız vücudunuz magnezyum yetersizliğinden dolayı sizi uyarır. Uyumadan önce magnezyum kapsayan şeyler yemeye özen gösterin. Hem rahat uyursunuz ve kasılma yaşamazsınız.

2.Astım: Araştırmalar sonucu kandaki magnezyum oranı çoğalınca daha çabuk soğuk alındığı görülmüştür. Ünlü tıp adamı The Lancet’ta yayımlanan yazılarda da vücuda giren magnezyum arttığında astım belirtileri gözlü görülür şekilde azaldığı yazıldı.

3.Tembellik: Vikipedi’de belirtilenlere göre üşengeçliğin büyük sebebi magnezyum eksikliğiymiş.

4.Migren: adalelerinizin gerilmesine sebep olan şey magnezyum eksikliğidir ve bu da migrene sebep olur. Aşırı magnezyum dengesizliği ise ışık ve bulantıya gibi migren belirtilerini ortadan kaldırır.

5.Kabızlık: Bağırsaklarınızın çalışması için magnezyuma ihtiyacı vardır. Magnezyum eksikliği kabızlığa sebep olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığı için kabız olmak kaçınılmazdır.

6.Kalp Ritim Bozukluğu: Magnezyum yetersizliği nedeniyle kalp ritim bozuklukları oluşabilir. Magnezyum eksikliği halinde damarlarda rahatsızlıklar oluşabilir.

7.Bunalım: Magnezyum ruh sağlığınızı ve beyin işlevini direk etkilediği görülmüştür. Uzmanlar besleyici olmayan ve magnezyum bulunan yiyeceklerin insanları bunalıma sürüklediği söyleniyor. 2015 yılında 8.800 insanın olduğu bir araştırmada 65 yaş altı olan ve magnezyum kapsayan gıdalar yemeyen insanların bunalıma girme ihtimali %22 daha fazla görüldüğü ispatlanmıştır.

8.Uyku: Yatmakta güçlük çekiyor ve yatınca da en küçük seslere uyanıyor musunuz ? Bunun nedeni de magnezyum yetersizliği. İyi bir uyku uyumak için daha fazla magnezyum kapsayan gıdalar tüketmelisiniz.

9.Tatlıya düşkünlük: Vücudunuzda magnezyum yetersizliği var ise ve vücudunuz sizi uyarıyorsa,Bunu şekeriniz düşme ihtimaliyle karıştırabilirsiniz. Tatlı kriziniz olduğu anlarda fındık ceviz veya meyve yiyebilirsiniz. Yanıldığınızı göreceksiniz.

10.Yüksek Tansiyon: Yüksek tansiyon herkesin karşısına çıkan bir hastalık olduğunu biliyoruz. Magnezyum tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur. Britanya’da 2013 senesinde yapılan bir araştırmada, magnezyum alınması tansiyonu dengelediği ispatlandı.

11.Eklem ağrısı: Bazı insanların diğer insanlara göre daha fazla eklem ağrısı çeker. Magnezyum alımı yükseldikçe eklem ağrısı yaşayanlar, Magnezyum aldıktan sonra eklem ağrılarını geçtiklerini söylüyorlar.