Göz Kapağı Sarkmasını Egzersizlerle Engelleyin

Göz Kapağı Sarkması

 

Göz Kapağı Sarkması Egzersiz, Göz kapağı egzersizleri, kişilerde zamanla göz kapağı sarkması meydana gelir, bunların önüne geçmek için, yada zamanını geciktirmek için yapılan egzersizlere verilen isimdir. Göz kapağı sarkması egzersizlerinde anlatılanlara bire bir uyulması gerekmektedir, aksi taktirde yapılan egzersizler hiç bir işe yaramaz. Göz kapağı sarkması egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığı taktirde çok faydalıdır. Göz kapaklarımız vücudumuzdaki, geçip giden zamana, yaşlanmaya karşı koyamayan bir çok yerimizden sadece biridir, fakat bizim yapacağımız göz kapağı sarkması egzersizleri sayesinde azda olsa zamana karşı koymamız mümkündür, hem daha genç hemde daha keskin bakışlar için mutlaka göz kapağı egzersizlerini yapmalıyız.

 

Göz Kapağı Sarkması Egzersizleri

Egzersiz 1; İlk olarak bu egzersizde, gözlerinizi kapatın işaret parmaklarınızı kaşlarınızın alt kısmına yerleştirin, orta parmaklarınızı ise göz kapağınızın altına yerleştirin, daha sonra her ikisini de ters yönde iyice gerdirip on saniye kadar, beş saniyelik aralıklarla üç set halinde yapabilirsiniz.

Egzersiz 2; Bu egzersizde, bu sefer gözlerimiz açık olacak şekilde yine işaret parmaklarımızı kaşların alt kısmına, baş parmaklarımızı ise gözlerimizin alt kısmına koyup, on saniye kadar iyice gerdirelim beş saniyelik aralıklarla bu hareketi de üç set halinde yapabiliriz.

Egzersiz 3; Gözlerimiz açık bir şekilde yukarıya doğru bakalım, aynı anda da orta parmaklarımız ile gözlerimizin altına baskı uygulayalım. Bu hareketi de on saniyelik olmak üzere üç set halinde yapabiliriz.

Egzersiz 4; Bu harekette ise yine gözlerimiz açık bir şekilde normal karşıya doğru bakalım, aynı anda işaret parmaklarımız ile sadece kaşın alt kısmından işaret parmaklarımızı ay şekline getirerek yukarıya doğru gerelim, bu hareketi de yine diğerlerindeki gibi on saniyelik üç set halinde yapabiliriz.

Egzersiz 5; Gözlerimiz yine kapalı bir biçimde dururken, bu sefer üç parmağımız ile birlikte aynı anda kaşın alt kısmından yukarıya doğru itelim, bu hareketi de on saniyelik üç set halinde yapalım.

Egzersiz 6; Bu hareket önce bir göz daha sonra diğer göz şeklinde yapılır. Önce sol gözünüz açık kalacak şekilde, sağ eliniz yardımı ile sağ işaret parmağınızı kaşın altına sağ orta parmağı da gözün altına gelecek şekilde yerleştirin, iyice gerdirin bu arada aynı anda sol elinizin işaret parmağını gözünüzün dış tarafına yerleştirip oradan gerdirin yani aynı anda gözünüzün üç tarafını da gerdirmiş olacaksınız, bu hareketi de yine on saniyelik olmak üzere üç set halinde yapın, bu hareket bittikten sonra aynı işlemleri sağ ve sol el değiştirerek diğer gözde uygulayın.

Egzersiz 7; Gözlerinizi tamamen açılabildiği kadar açın, aynı anda sadece işaret parmaklarınız ile kaşların ortasından yukarıya doğru gerin, bu hareketi de üç set halinde yapabilirsiniz.

Egzersiz 8; Gözler yine açık olacak şekilde, işaret parmaklarınız ile sadece gözlerin burun yanına gelen iç taraflarına baskı uygulayın, yine on saniyelik üç set halinde harekete devam edin. Göz kapağı sarkması egzersiz çalışmalarını düzenli olarak yapmalısınız.

Egzersiz 9; En son olarak, gözlerinizi rahat bir şekilde kapatıp 2-3 dakika kadar dinlendirdikten sonra, açıp aynı anda bir yukarı, bir aşağı, bir sağa, bir sola, bakıp gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.