El Bakımı Nasıl Yapılmalı

El Bakımı

 

Vücudumuzda yaşlanmanın en yoğun ve hızlı olduğu bölgeler yüzümüz ve ellerimizdir. Kozmetik uygulamaların çoğu yüz bölgesini gençleştirmeye odaklıdır. Eller hep ihmal edilir. Halbuki eller de yüz kadar dış etkenlere açık bir organımızdır ve ellerde yaşlanma belirtisi çok erken olarak ortaya çıkar. Zamanla ellerimiz gergin ve deri görünümünü kaybeder, kemik yapısı ve damarları daha görünür hale gelir. Güneş yılların etkisiyle, lekeler, cilt yüzeyinde kurulukla beraber, kırışıklıklar oluşur.

 

El gençleştirme uygulamaları

Birinci olarak elin üzerinde keratin tabakayı alıp, cildin daha sağlık ve parlak görünmesi için peeling uygulanır.

Sonra sırasıyla elin üzerindeki lekeler giderilir.

Bunu için lazer uygulanır. Lazer ile bir-üç seans arasında ellerimizde bizi yaşlı gösteren lekelerden kurtulabiliriz. Elin derisindeki nemsiz, cansız görünüm için bir takım enjeksiyonlar yapılır.

Kurumuş ve elastikiyetini kaybetmiş bir el derisine saf hyaluronik asit uygulanır. Hyaluronik asit ikişer hafta arayla dört kez tekrarlanır.

Cildi canlandırmak ve güçlendirmek için büyüme faktöründen zengin serum (PRP) uygulanır. Üç hafta arayla üç defa yapılırsa iyi netice alınır. Senede iki kere tekrarlanması çok iyi netice almamızı sağlar. Ayrıca ‘ışık dolgusu’ dediğimiz, yine deriye uyguladığımız hyaluronik asit + amino asitler, vitaminler ve minerallerden oluşan bir materyali de deriye enjekte ederek derinin canlanması, yenilenmesi sağlanır. Ellerimizdeki lekeleri lazerle yok ediyoruz. Ayrıca kırışıklıklardan fraksiyonel lazer (fraxel), gerisindeki gevşemeden ise termaj ile kurtulabiliriz.

Damar ve kemiklerinin belirginleşmesini yok etmek için ele dolgu yapmak gerekmektedir. Bu, iki şekilde yapılabilir; ya yoğunlaştırılmış hyaluronik asit, ya da yağ dokusu kullanılarak. İkisi de iyi netice verir. Bu uygulama iki seneye kadar kullanılabilir, ikinci uygulamadan sonra daha uzun kullanılabilir. Ellerimize özen gösterelim…

 

Yumuşak Ellere Sahip Olun

Özellikle bayanlar, ellerinin her zaman yumuşak ve bakımlı görünmesini ister ve sağlar. Bunun için özel bir formül ya da bu tür benzer bir şey aramanıza gerek yok. Basit yollardan giderek, ellerinizin daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Günlük olarak ellerinizin tam olarak kurumadan nemlenmesini sağlayınız. Bunun yanı sıra yazın yoğun güneş ışınlarına karşı ellerinizin sağlık açısından olumsuz etkileneceğini bilmeli ve ellerinizin zarar görmemesi için güneşten korunmasına karşı krem kullanmalısınız.

Yaşamımızda en büyük hatalardan birisi de el durulamasını tam yapmıyor olmamızdır. Ellerimizi yıkama aşamasındayken, ellerimizi aynı zamanda durulamayı unutmayalım. Her zaman el yıkamasından sonra ellerimizi durulamalı, durulamama doğrultusunda mantar oluşumuna sebep vermiş olabiliriz.

Piyasada bulunan birçok bitkisel bakım ürünleri, ellerinizin haftalık bakımı için yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra tırnaklarda önemlidir. Haftada 1 defa bile olsa zeytinyağı olan bir kap içine 5 dakika boyunca ellerinizi sokarak bekletin. Tırnaklar ve ellerin yumuşaklığı, el sağlığı için yararlı olacak bir uygulamadır.

 

İşte sizlere el bakımıyla ilgili bazı ipuçları;

  1. Ev işleri ve bahçe işleri gibi işler sırasında mutlaka plastik eldiven kullanınız.
  2. Ellerinizi hafif bir sabunla yıkamaya ve durulama işlemine dikkat ediniz. Tabiki kurulayınız. Elleri köpüklü veya ıslak bırakmak aşırı kuruluğa neden olur.
  3.  Soğuk havalarda mutlaka eldiven kullanın ve nemli ellerle kesinlikle dışarı çıkmayın.
  4. Hergün ve gün boyunca kaliteli bir el kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
  5. Tırnaklar keratin içerir. Bu nedenle protein ve kalsiyumca zengin besinler sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.
  6. El egzersizi yaparak ellerdeki dolaşımı arttırın. Elleri sıcak suya sonra soğuk suya sokmanız ellerinizdeki dolaşımı arttıracak yöntemlerden biridir.
  7. Uyumadan önce ellerinize nemlendirici krem veya masaj yağı sürün ve pamuklu eldivenler takınız. Sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
  8. Limon suyu el ve tırnaklar için oldukca yararlıdır. Limon suyunu ellerinize sürünüz ve yaklaşık 10 dakika sonar sıcak suyla durulayınız. İyice kuruladıktan sonra memlendirici kremle nemlendiriniz.
  9. Ölü deri hücrelerinden kurtulun. Bunun için hazır bazı karışımları kullanabileceğiniz gibi kendinizde evde basit ama etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Bunun için 2 tatlı kaşığı yulafunu, 1 tatlı kaşığı badem yağı karışımı işe yarayacaktır.