Deri Sarkması Ameliyatı Nasıl Yapılır

Deri Sarkması Ameliyatı

 

Deri sarkması ameliyatı, estetik operasyonlar arasında en çok talep görenler arasındadır. Kilo alıp verme, doğum yapma gibi faktörler nedeniyle deride oluşan sarkmalar estetik olarak sorun haline gelirler. Bu sarkmalar daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Karın derisinde gevşeme, çatlama, yağlanma gibi problemler ortaya çıkar. Kişi kilo vermiş olsa da, deri sarkması görünümünü olumsuz şekilde etkiler. Estetik alanında karın germe operasyonu olarak ta tanımlanan ameliyat sayesinde gergin yapıda, bombesi düzeltilmiş, deri sarkmaları toparlanmış bir karın sahibi olabilirsiniz. Kadınlarda karın bölgesi deformasyonları daha fazla oluşur. Bu deri sarkması ameliyatı sayesinde düzeltilebilir.

 

Deri sarkması ameliyatı kimler için uygundur?

Obez denilecek kadar kilolu olmayanlar

Diyet yapmalarına, spor yapmalarına rağmen karındaki yağlarını eritememiş kişiler

Verdiği kilolardan sonra karında deri sarkması, çatlak ve gevşeme oluşmuş kişiler

Doğumdan sonra karnı şişen, sarkan kişiler

Kilo alıp verme, hamilelik sonrasında karında sarkma, çatlama, gevşeme olan kişiler

Vücudu estetik görünmesine rağmen, karında deri sarkması olduğundan estetik sorun yaşayanlar

Deri sarkması ameliyatından sonra hemen gebe kalmayı istemeyen kişiler

Ameliyatın sonuçlarından gerçekçi beklentileri olan kişiler deri sarkması ameliyatı için uygun adaylardır.

 

Deri sarkması ameliyatı riskli midir?

Ameliyat öncesinde alınan önlemler riskleri olabildiğince azaltır. Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması, karında kirli kanla, sıvı birikmesi gibi riskler günümüzdeki tekniklerle az denecek kadar oranda oluşur. Deri sarkması ameliyatından sonra karın içine takılan direnler, antibiyotik tedavisi riskleri ortadan kaldırmaktadır.

 

Deri sarkması ameliyatı nasıl yapılır?

Deri sarkması ameliyatında sarkmanın derecesine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Karındaki sarkma ciddi derecede olursa, sorun göbek deliğinin üzerine kadar uzanmışsa, karındaki kasların birbirinden uzaklaşmış olması halinde göbek deliğiyle kasığa kadar dikey bir kesi açılır. Gerekirse ufak yatay kesilerde açılabilir. Sarkmış deri bu şekilde toparlanır, gerdirilerek aşağıdaki bölgede dikilir. Bu ameliyat genel anesteziyle yapılır. Yaklaşık 3-4 saat içinde tamamlanan ameliyatta yapılan kesilere göre belirgin izler kalır.

Eğer deri sarkması karında göbeğin altında kalacak derecede olursa, göbek deliği etkilenmeden ameliyat yapılabilir. Alt kısımdaki sarkma, çaylak ve gevşeklikler operasyonda gerilerek düzeltilir. Bu ameliyat diğerine göre daha kısa sürede tamamlanır. Ameliyat izi de iç çamaşırı düzeyinde kalır.

 

Deri sarkması ameliyatından sonra iyileşme süreci

Ameliyatının ardından bir hafta kadar hafif eğik şekilde durmak hastalar açısından rahatlatıcı olur. Yatarken bel ve dizleri bükülü olursa rahat ederler. Kesi yerleri bantlarla kapalı olduğundan bu süreçte banyo yapmaları uygun olmaz. Banyo için bir hafta kadar beklenmelidir. Ayrıca deriyi toparlaması için önerilen korsenin de bir ay kadar giyilmesi gerekir. Doku sıvılarının ve kanın toplanması için yerleştirilen direnlerin 2-3 gün kadar yerinde kalması gerekir. Hastaların işlerine geri dönüşü 2-4 haftayı bulur. Bu dönemde hafif egzersizler, aktivitelerde yapılabilir. Tam olarak eski yaşam düzenine geri dönüş ise, yaklaşık 2 ay sonra olur. Ameliyattan dolayı oluşan yara izleri her hastada farklı şekilde iyileşme gösterebilir. Bu süreçte düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.