Cilt Kuruluğu Sebepleri

Cilt Kuruluğu için Ne Yapılabilir

 

İnsanların birçoğunda bazen cilt çok yağlıdır bazen de kurudur. Cilt kuruluğunun tek nedeni yağ bezlerinin az salgılanmasından kaynaklıdır. Cilt kuruluğuna neden olan bazı farklı faktörlerde bulunmaktadır.

 

Güneş karşısında fazla kalmak, deniz suyunu yüzünüzden arındırmayı unutmak, devamlı sabunla yüz yıkamak, losyon kullanmak gibi faktörler de cilt kuruluğunun sebeplerindendir.

 

İnsanlar genelde yıkanma sonrasında yüzlerinde ki gerginliği bilmezler ancak nemlendirici özelliği verdiğini zannederler. Aslında bu nemlendiricilik özelliği geçici bir süre olup ardından kuruluğa yol açmaktadır.

 

Gün boyu cildinizin kuru olmasından çıkıp, rahat bir görüntü olmasını sağlamak istiyorsanız sizlere önerimiz asitsiz, yumuşak tonik ile losyonlu olanlarından silerek, ardından peçeteyle nemini almanız olacaktır.

 

Aynı zamanda cildiniz için yararlı olacak bir diğer formül de “gündüz kremi” kullanmak olacaktır. Cildi besler ve cildinizin yenilenmesi konusunda yardımcı olur.

 

Geceleri yatağınıza girmeden önce sizlere önerimiz özellikle kuru cildi olanlar için, besleyici krem kullanmak olacaktır. Bu uygulamayı ayda birkaç defa geceleyin yapmanız doğru olacaktır.

 

Kuru Cildi Canlandırma Yöntemleri

Cildinizi sabah soğuk su ile yıkayın.

Gün içinde organik ve doğal yağ içeren nemlendiriciler kullanın.

Soğuk havalarda dışarıya çıkmadan 20 dakika önce nemlendirici uygulayın. Nemlendirici soğuğun etkisine karşı kalkan görevi görür.

Haftalık nem dengesi sağlayan özel bakım kürleri ya da maskeleri ihmal etmeden kullanmaya özen gösterin.

Sağlıklı yağlar bakımından zengin olan badem, ceviz, avokado gibi besinlere ağırlık verin.

Günde en az 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.

 

Kuru Cilde Yağ Maskesi

1 çay kaşığı tatlı badem yağı (badem yağı yerine susam yağı kullanabilirsiniz)

1 çorba kaşığı saf zeytin yağı

1 ampul E vitamini

Hazırlanışı

Tatlı badem yağı, saf zeytin yağı ve E vitamini karıştırın. Cildinize pamuk yardımı ile ince bir tabaka halinde bu maskeyi uygulayın. Göz çevresinde kullanmayın.

5 dakika beklettikten sonra ilk olarak ılık sonra soğuk su ile cildinizi temizleyin. Hafif yağlı his kalması normal olacaktır. Cildinizi temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Haftada bir kez bu maskeyi tekrarlayabilirsiniz. Cildinde aşırı kuruluk hisseden kişiler iki defa uygulayabilir.

Normal ciltler dönemsel bir kuruluk hissettiğinde bu maskeyi kullanabilir. Karma ve yağlı ciltlerin kullanımı için uygun değildir. Ciltte sivilcelenme sorunu yaratabilir.