Microsoft WORD Kullanımı Notları

Microsoft WORD

Word Nedir?

Microsoft Word, bir kelime işlem programıdır. Kelime işlem programları büroda iş yerinde yani günlük hayatta yapılan her türlü yazışmaların bilgisayar yardımıyla yazılmasını sağlayan programlardır. Piyasada kullanılan birçok kelime işleme programı vardır. Bunlarda en yaygın kullanıma sahip olanı Word kelime işleme programıdır. Microsoft Office bileşenidir. Microsoft Word programı kullanılarak, mektup, rapor, kitap gibi belgeler hazırlanabilir. Bu belgelere resimler, tablolar, grafikler ve çizimler eklenebilir.

Word’ü Başlatma

Başlat – Tüm Programlar – Microsoft Office – Microsoft Office Word 2007

Microsoft Office Düğmesi

Bir Word belgesinin başlatılacağı yer Microsoft Office Düğmesi’dir. Düğmeye basıldıktan sonra bir menü belirir. Burada gösterilen bu menünün görünümün, önceki Word sürümlerindeki Dosya menülerine biraz benzediğini fark edebilirsiniz. Menünün solunda, bir dosyayla çalışmak için tüm komutları görürsünüz. Yeni bir belgenin oluşturulduğu veya var olanın açıldığı yer burasıdır. Kaydet ve Farklı Kaydet komutlarınız da buradadır. Menünün sağ tarafında, en son açılan belgeleriniz listelenir.

Yeni Belge Oluşturulması 

 1. Microsoft Office Düğmesi’ni tıklatın ve sonra Yeni’yi tıklatın.
 2. Şablonlar altında oluşturmada kullanabileceğiniz seçenekleri görürsünüz:

o BOŞ belge, çalışma kitabı veya sunu.

o şablon belgesi, çalışma kitabı veya sunusu.

o Var olan dosyadan oluşturulan yeni belge, çalışma kitabı veya sunu.

Belgenin Kaydedilmesi

Dosyayı kaydetme için Microsoft Office Düğmesi’ni tıklatın ve Kaydet‘i tıklatın. Dosyanın kopyasını kaydetmek ve farklı bir biçimde kaydetmek için Microsoft Office Düğmesi‘ni tıklatın ve sonra Farklı Kaydet‘i tıklatın. (Farklı Kaydet komutunun kısa yolu ise F12 tuşudur.)

Kayıt Edilmiş Bir Belgenin Açılması

 1. Microsoft Office Düğmesi’ni tıklatın ve Aç’ı tıklatın. Klavye kısa yolları Aç iletişim kutusunu görüntülemek için CTRL+O tuşlarına basın.
 2. listesinde, açmak istediğiniz dosyayı içeren klasöre, sürücüye tıklatın.
 3. Klasör listesinde, dosyayı içeren klasörü bulun ve açın.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu

Hızlı Erişim Araç Çubuğu, şeridin sol üst kısmında yer alan küçük alandır. Her gün defalarca kullandığınız bazı komutları içerir: Kaydet, Geri Al ve Yeniden. Sık kullandığınız ve hangi sekmede olursanız olun sürekli kullanılabilir durumda kalmasını istediğiniz komutları çubuğa ekleyebilirsiniz.

Hatayı Geri Alma

Metni girerken yanlış bir kelime girdiğimizde veya yanlış bir işlem yaptığımızda bunu Hızlı Erişim Araç Çubuğunda bulunan ―Geri Al

düğmesi ile yapabiliriz.

Menü Şeridi

Sekmeler. Üst sırada yedi temel sekme vardır. Her biri bir etkinlik alanını temsil eder.
Gruplar. Her sekmenin, birbiriyle ilişkili öğeleri bir arada gösteren birkaç grubu vardır. Komutlar. Komut bir düğme, bilgi girmek için kutu veya menüdür.

Cetveller

Metni biçimlendirme ve hizalamaya yarar. Dikey ve yatay olmak üzere 2 adet cetvel mevcuttur. Belgede cetvel mevcut değilse menü Şeridinin sağ alt köşesi ve dikey kaydırma çubuğunun üzerinde bulunan Cetvelin görünmesini istiyorsanız, görünüm menüsünden CETVEL seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Belge Görünüm Düğmeleri

Belgenin normal, anahat, taslak, tam okuma sayfası ve web görünümlerinde gösterilmesini sağlar. Aynı komutlara GÖRÜNÜM menüsünden => Belge Görünümleri bölümünden de ulaşabilmeniz mümkündür.

Ekran Yakınlaştırma Çubuğu

İletişim Kutusu Başlatıcısı

Bazı grupların sağ alt köşesinde küçük bir çapraz ok  vardır. Bu oka İletişim Kutusu Başlatıcısı denir. Onu tıklatırsanız, o grupla ilgili diğer seçenekleri görürsünüz.

Mini Araç Çubuğu

 

Metin seçip üzerine gittiğinizde Mini araç çubuğu soluk olarak görüntülenir. Farenizi sürükleyerek metni seçin, ardından metnin üzerine gidin. Mini araç çubuğu solgun Şekilde görünür. Mini araç çubuğunun üzerine giderseniz netleşir ve orada bir biçimlendirme seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Metin Seçme

 1. Tek bir kelimeyi seçmek için (Yazı Ortasında )

Yazı ortasındaà çift tıklanır.(2 Defa)                       Örnek : BOYUTLANDIRMA

Aynı anda Tek Tek seçim yapmak için Ctrl tuşuna basılı tutarak Mouse ile çift tıkla.

 1. Mouse ile seçilerek yazının başına tıkla Mouse’un sol tuşuna basılı tutarak,seçmek istediğin yazı üzerinde hareket et.
 2. Paragraf Seçimi : Paragraf içinde ard arda üç kez tıklanır (3) Paragrafın sol kenar boşluğunda, Mouse simgesi içi beyaz şekli aldıktan sonra, 1kez Mouse ile tıklama yapıldığında 1 Satır seçmiş olursunuz.
 3. Ekrandaki metnin tamamı seçilmek isteniyorsa ;

Giriş menüsünden => Düzenleme => Seç => Tümünü seç komutu verilebilir

Diğer Yol ise Kısayol Komutu olarak bildiğimiz Ctrl+A Komutunu Kullanabiliriz.

 

Metin kopyalama yöntemleri

Kopyalanacak yazılar seçilir=> Seçimin üzerinde Sağ Tuş => Kopyala yapabiliriz.

* Yeni konumda ise; (Yazının kullanılacağı yer) Sağ Tuş =>Yapıştır…

Metin taşıma yöntemleri

Taşınacak yazılar seçilir => Seçimin üzerinde Sağ Tuş => Kes yapabiliriz.

*Yeni konumda ise; (Yazının kullanılacağı yer) Sağ Tuş => Yapıştır…

Kes: sayfa içerisindeki seçili olan bilgiyi farklı bir konuma taşımak için kullanılır kısa yolu “ CTRL + X”

Kopyala: sayfa içerisindeki seçili olan bilgiyi çoğaltma işlemi yapar kısa yolu “ CTRL+ C”

Yapıştır: sayfa içerisinde kullanılan kesme yada kopyalama yapılan bilgileri yeni konumda kullanma fırsatı sunar kısa yolu ise “ CTRL + V”

Biçim Boyacısı: Yazının kendisini değil, o yazıya uygulanan biçimleri kopyalar örneğin : yazı tipi , yazı boyutu ,yazı rengi , kalın , italik v.s kısa yolu ise CTRL + SHİFT + C dir. Biçim boyacısını kullanabilmek için biçim uygulanmış olan yazıyı seç => Biçim boyacısına tıkla => biçimi uygulatmak istediğin yazı üzerine tut sürükle yap ve bırak.

 

Yazı Tipi : Yazılarımızın şeklini değiştirmemizi sağlar.Örnek : Düz yazı,El yazısı, Şekiller..

*En sık kullanılan yazı tipleri ise, Calibri ,Arial,Times New Roman, gibi…

Metnin yazı tipi değiştirilecekse ; değiştirilecek olan metin seçilir => yazı tipi komutundan istediğiniz yazı stili üzerinde işaretçinizi gezdirin , word size ön izlemesini gösterecektir. Size uygun olan yazı tipi üzerine sol tuşla tıklayarak istediğiniz yazı stilini uygulayabilirsiniz.

Yazı Tipi Boyutu : Yazının büyüklüğünü ayarlamayı sağlar.Hangi Yazıyı büyütmek istersen, Önce yazıyı seç, daha sonra Yazı Tipi Boyutuna Gel, ve bir değer  belirle..(Rakam)

Yazı Tipi Boyutunda, Minimum 8 ila 72’lik değer sahip olmasının yanı sıra istenirse Elle (Manual) Bir değer girebiliriz. Bu değer Minimum 1, Maksimum 1638 Olabilir . Bu kadar büyük yazı boyutlarını kullanabilmeniz için onu destekleyen bir kağıt türü ve yazıcınızın olması gerekir.

Yazı Tipi boyutunu Büyült Ve Daralt : Seçili olan metnin boyutunu büyültüp küçültebileceğiniz yerdir. Yazı tipi boyutuyla aynı görevi görür. Kullanılması zorunlu bir komut değildir. Tercihen kullanılabilir.

Biçimlendirmeyi temizle : Yazının kendisini değil o yazıya uygulanan biçimleri temizler.örneğin : internetten alınmış olan bir metnin yazı stili size yada işinize uygun değilse word’ün standart varsayılan ayarlarına(yazı tipi-boyut-renk v.s ) geri getirmek için bu komut kullanılabilir.

Kalın : Yazıyı; kalın ve koyu yapar.Kalın olan bir yazının üzerine Mouse ile gelince (K)’nın Koyu oluğunu görürüz.Kalın olan bir yazıyı seçip, Tekrar (K)’ya basar isek Kalın olan yazı Normal yazı şeklini alır.

İtalik : Yazıyı Sağa yatık yapar.İtalik Bir yazı içine Mouse ile tıklayınca T harfi Koyu yapar.İtalik bir yazıyı seçip, tekrar (T) ye basar isek, o yazı Normal Görünüme kavuşur.

 Altı Çizgili : Seçili bir yazının altını çizer.Yazının önemini vurgulamak o kısma dikkat çekmek için kullanılır .Altı çizgili yazı yazmanızı sağlar.Altı çizili bir yazı seçilip, tekrar ( A )’ya basar isek; o yazı Normal Görünüme kavuşur.

Üstü çizili : Seçili olan metnin üzerini çizmek için kullanılır. (örneğin ## 250.000 ## )

Alt simge ve Üst simge : Seçili olan metni alt simge yada üst simge olarak yazdırmaya yarar.

(örneğin alt simge haline getirilecek bilgi seçilir ve alt simge butonuna tıklanılır (H2SO4 gibi)   üst simge haline getirilecek olan bilgi seçilir ve üst simge butonuna tıklanılır. (250 m2 gibi) )

Büyük/Küçük Harf Değiştir : Yazım alanı içerisinde yapılan Büyük/Küçük harf yazım hatalarını o bilgiyi silmeden düzeltmenize yardımcı olur.

 • Tümce kullanımı : Seçili olan bilginin sadece ilk harfini büyük yapar.
 • Küçük harf      : Seçili olan bilginin tamamını küçük harfe çevirir.
 • Büyük harf : Seçili olan bilginin tamamını büyük harfe çevirir.
 • Her sözcüğü büyük harfe çevir : Seçili olan bilgide sadece kelimelerin başlangıcını büyük harfe çevirir.
 • Büyük Küçük dönüştür : Seçili olan bilgide büyük harfleri küçük , küçük harfleri büyük yapar.

Vurgu ve Yazı tipi rengi : Vurgu seçili olan yazının kendisini değil, o yazının arka planını renklendirmek için kullanılır.

Madde İşaretleri : Paragraflara yada Maddeler şeklinde yazdığımız yazıların başına madde şekilleri verir. Yeni madde işareti belirleyebilmek için => madde işareti uygulanacak alan seçilir => madde işaretlerinin içeriğine tıklayıp => yeni madde işareti tanımla bölümünden=> simge yada resim bölümünü kullanabilirsiniz. Madde işaretini kaldırmak için alan seçiliyken ya 2 kere ENTER , yada madde işaretleri simgesine 1 kere tıklayıp komutun aktifliğini bitirin. Bir diğer metot ise alan seçilir =>madde işaretleri seçeneklerinden YOK seçeneği kullanılabilir.

Örneğin

   • Ahmet
   • Mehmet
   • Ali
   • Veli

Numaralandırma: Paragraflara yada Maddeler şeklinde yazdığımız yazıların başına numara verir.

  1. Ahmet
  2. Mehmet
  3. Ali

Örnek olarak yukarıda verdiğim isimleri yazdım.Daha sonra yazdığım isimleri seçip Numaralandırma simgesine tıkladım ve İsimlerin Başına Numara Vermiştir.Numaraları iptal etmek istiyorsanız; İsimleri tekrar seçim yapın, daha sonra paragraf bölümündeki numaralandırma simgesine tıklayarak bu özelliği iptal etmiş olursunuz.

Çok düzeyli liste: Çok düzeyli liste öğeleri bir düzeyde değil farklı düzeylerde gösterir. Kısaca tek bir metinde kullanılacak olan sıralamada aynı anda madde işaretleri ve numaralandırma stillerini bir arada kullanabileceğiniz yerdir. örneğin;

Dört düzeyi olan çok düzeyli liste.

Çok düzeyli listeyi başlatmak için, Giriş sekmesinin Paragraf grubunda Çok Düzeyli Liste düğmesini tıklatın. Liste Kitaplığı’nda istediğiniz tasarımı tıklatın.

Listenin ilk öğesini yazın ve sonra bir sonraki öğeyi eklemek üzere ENTER tuşuna basın.Herhangi bir listenin düzeyini değiştirmeden girinti miktarını ayarlamak için, sağ tıklatıp Liste Girintilerini Ayarla komutunu seçebilirsiniz.

Girintiyi Azalt ve Girintiyi Arttır : “Girintiyi Azalt”,Yazılara, Paragraflara verilen girintiyi azaltır, Sayfanın sol kenarına yakın olmasını sağlar. “Girintiyi Arttır”, Yazıya, paragraflara girinti verir. Yazının daha ileriden başlamasını sağlar. Girintiyi arttıra her tıklandığında 1,25 cm paragrafa girinti verir.

Sırala: sayfa içerisindeki düzensiz bilgileri rakamsal yâda alfabetik sıralamaya sokmak için kullanılır. Düzenlenecek bilgiler seçilir => sıralaya tıklanılır => A/Z ‘ye(Küçükten Büyüye)  yâda Z/A (Büyükten Küçüğe) tercihleri belirlenip tamam butonuna basılır.

Örneğin

1          yada    Zeynep

2                      Veli

3                      Bahar

4                      Ali

Göster/Gizle : Gizlenen satır veya paragrafları gösterip gizlemek için kullanılır. Ayrıca her paragrafın sonuna kendi sembolünü bıraktığından ENTER tuşu ile bir aşağı geçilmiş olan satırlardaki hatalarında denetlenebilmesi mümkündür. Bu paragrafların sonuna bırakmış olduğu işaret sadece uyarı yâda kontrol niteliklidir. Sayfa içerisinde göründe baskı ön izlemede görünmez dolayısı ile baskıya yansımaz.

Hizalama komutları “ Sola hizala-Ortala-Sağa hizala-Yasla”:

 • Sola Hizala =>Yazı yazmaya, Belgenin sol tarafından yazmamızı sağlar.
 • Ortala => Yazı yazmaya, Belgenin ortasından yazmamızı sağlar. Sayfa düzeni için başlıklarda kullanılması zorunludur.
 • Sağa Hizala => Yazı yazmaya, Belgenin sağ tarafından yazmamızı sağlar. Sayfa düzeni için sayfaya eklenen tarih yada saatlerde kullanılması zorunludur.
 • Yasla => Bir’den fazla satırdan oluşan paragraflarda, paragraf’ın her iki taraftan (Sol’dan ve Sağ’dan) Hizalarının aynı (eşit olmasını) sağlar. Satırların girintili çıkıntılı olmasını engeller paragraflarda kullanılır.

 

Satır Aralığı: Satırların arasındaki boşluğu ayarlamamızı sağlar. Kullanılması zorunlu bir komut değildir. Kullanılacaksada maksimum 1,0 ile 1,5 arası bir değer tercih edilmelidir aksi halde sayfa düzeni bozulur.Ayrıca Paragraflar arası boşlukları ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Gölgelendirme ve Dış Kenarlıklar: Gölgelendirme: Başlıklara uygulanmış olan kenarlıkların iç kısmına yada seçili paragraflarda metnin arka planına uygulanan renklendirme metodudur.

Dış Kenarlıklar: seçili olan metne,yazıya yada başlıklara kenarlık uyguladığımız yerdir.

Kenarlıkla gölgelendirme bir arada uygulanabilir .

Yukarıdaki resimde paragraf başı yapılmadan yazılmış düz bir metin görüyoruz paragraflarının tamamını seçip cetvel üzerindeki  ilk satır girintisini 1,25 cm olarak tut sürükle metoduyla getirdiğimde ; aşağıdaki düzene kavuşacaktır.

 

Eğer asılı seçeneğini temsil eden  tut sürükle metoduyla hareket ettirseydin o zamanda ;

 

şeklini almış olacaktı.

 

 

 

 

 

 

Stiller

 

Word içerisinde hazır oluşturulmuş olan yazı şablonlarıdır.  Seçili olan başlık yada paragraflara hazır yazı stilleri uygular. Eğer istenilirse kendi stilinizi kendinizde oluşturabilirsiniz. Bunun için => stillerin içeriğine tıklayın => Stil uygula => Stil adı bölümüne kendi Stilinizin adını yazın => Yeni butonuna tıklayın => Değiştir butonuna tıklayıp oluşturmak istediğiniz Stili yaratın.

BUL: Belge içerisinde istenilen ifadeleri bulur. Kısa yolu ise CTRL + F

DEĞİŞTİR: Bulunan ifadeleri yerlerine yeni ifadelerle değiştirmek için kullanılır. Kısa yolu ise CTRL + H

 

SEÇ VE ALT KOMUTLARI :

 • Tümünü Seç: Belge içerisindeki öğelerin tamamını seçer kısa yolu ise =>CTRL + A
 • Nesneleri Seç: Belge içerisindeki Resim, Şekil, nesnelerin seçiminde kullanılır.
 • Benzer Biçimli Metinleri Seç: sayfa içerisinde benzer yazı tipi , yazı rengi , yazı boyutunda v.s. olan terimleri seçili hale getirir.

Ekle Menüsü Ve Komutları

1.BÖLÜM SAYFALAR :

Kapak Sayfası: Eğer bir kitap yada kaynakça oluşturulacaksa Word içerinde hazır bulunan kapak sayfalarının yer aldığı bölümdür. Bu bölümde bu hazır şablonları kendinize göre değiştirmeniz yada düzenlemeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken seçmiş olduğunuz hazır kapak sayfasında değişiklik yapacağınız yere tıklayıp gereken bilgiyi girmek olacaktır. Kapak sayfası bölümündeki tırnağa tıkladığınızda karşınıza hazır stiller gelecektir => size uygun bulduğunuz kapak sayfası üzerine bir kere sol tuş ile tıklayın.

Boş Sayfa: Belge içerisinde yeni boş bir sayfa ekleme işlemi yapar.

Sayfa Sonu : Çalışma sayfasının sonuna boş bir sayfa eklemek için kullanılır.

 

2.BÖLÜM TABLOLAR

Tablo : Tablo Satır ve Sütunlardan Oluşmaktadır. Satır ve Sütunun kesiştiği noktaya ise Hücre adı verilir.

Tablo Eklemek İçin;  Ekle menüsünden => Tablo => karşınıza gelen alandaki hücreler üzerinde parmağınızı sol tuşa basılı tutup , tut sürükle metodunu uygulayabilirsiniz fakat bu metotta maksimum 10 satıra 8 sütunluk bir tablo oluşturabilirsiniz.

Bu yöntemde oluşturacağınız tablo word’ün standart satır ve sütun değerlerinden uzak ve satır sütun yükseklikleri birbirine eşit olmayacaktır. Satır yüksekliği ve sütun genişliklerini birbirlerine eşit olmasını istiyorsanız. Tablonuzun sol üst kısmında bulunan  simgeye tıklayın tablonuz seçilecektir. Daha sonra seçim üzerinde Sağ tuş => Satırları eşit dağıt ve Sütunları eşit dağıt komutlarını kullanın. Böylece satırlarınızı ve sütunlarınızı birbirine eşitleyecektir.

Tablo oluştururken dikkat edilmesi gerekenler :

1.Oluşturulacak olan tablonun satır ve sütun sayısı iyi biliniyor olması gerekir.

2.Tablo içinde bir sonraki hücreye geçmek için, TAB tuşu, Yön tuşları ve Mouse ile tıklayarakta geçiş yapılabilmesi mümkündür.

3.Tabloda Hücrenin yazım alanını genişletmek için imleç hücre içersindeyken ENTER  tuşu kullanılabilir. Fazla genişletilen bu yazım alanı BACK SPACE ( Geri Silme ) tuşu ile daraltılabilir.

Hücrelerin Genişliklerini Ayarlamak İçin;

Genişliğini ayarlamak istediğimiz hücre seçilir => Mouse ile sütun çizgisinden basılı tutularak genişletmek yada daraltmak istediğiniz yöne doğru tut sürükle metodu uygulanır..

Sütunların Genişliklerini ayarlamak İçin;

Mouse ‘un işaretçisi ile genişliği ayarlanacak sütun çizgisi üzerine gelindiğinde işaretçi  şeklini aldığında parmağımızı sol tuşa basılı tutup , genişletmek yada daraltmak istediğiniz yöne doğru tut sürükle metodunu uygulayın.

Hücreleri Bölmek İçin;

Hücre bölmek tek bir hücreyi birden fazla hücreye bölmek için kullanılır

 • Bölünecek Hücre içerisinde iken; Sağ tuş, Hücre Böl Butonuna Tıkla. Karşına gelen alandan bölmek istediğin hücreyi kaç satır? yada kaç sütuna böleceksen satır ve sütun sayısını gir ve tamam butonuna bas.

Hücreleri Birleştirmek İçin;

Birden fazla hücreyi tek bir hücreymiş gibi göstermek için kullanılır. Bu komutu kullanabilmek için;

 • Birleştirilecek Hücreler Seçilir. Seçim üzerinde Sağ Tuş, Hücreleri birleştir komutu verilir.

Tabloya Yeni Satır Eklemek İçin;

 • Tablonun Alt kısmına satır eklemek için; imleç tablonun sağ en alt hücresindeyken TAB tuşuna basılarak, istenilen sayıda satır eklenebilir.

Araya Satır Eklemek İçin,

 • Satır eklenecek nokta seçilir. Seçim üzerinde sağ tuş => Ekle => Alta satır ekle yada Üste satır ekle komutları kullanılabilir.

Tablodan Satır Silmek İçin;

 • Silinecek satırlar seçilir => Seçim üzerinde iken; Sağ Tuş => Satır sil komutu verilebilir.
 • Silinecek satırlar seçilir klavyeden BACKSPACE tuşuna basılır.

Tabloya Yeni Sütun Eklemek İçin;

 • Sütun Eklenecek sütun seçilir => Seçim üzerinde sağ tuş => Ekle => Sola yada Sağa sütun ekle seçenekleri kullanılabilir.

Tablodan Sütun Silmek İçin;

 • Silinecek Sütunlar seçilir, seçim üzerinde sağ tuş, Sütun Sil komutu verilir.

Silinecek sütun yada sütunlar seçilir BACKSPACE tuşuna basılır

 

Tablonuzu seçip Tablo stilleri bölümündeki içerik tırnağına tıklarsanız ve üzerinde işaretçinizi gezdirirseniz word size ön izlemesini kendisi otomatik olarak gösterecektir. İşinize uygun olan stil hangisi ise onun üzerine sol tuş ile tıklayın. Burada belirleyeceğiniz stile göre de tablo stili seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

3.ÇİZİMLER

Dosyadan Resim         : İnternetten indirmiş olduğumuz yada Bilgisayarımıza aktarmış olduğumuz resimleri ekleyebileceğimiz bölümdür. Dosyadan resme tıkladığınızda karşınıza gelen alandan sayfa içerisine eklemek istediğiniz resmin konumunu açıp , eklenecek olan resmi seçip , ekle butonuna basın.Böylelikle resminiz sayfanıza eklenmiş olacaktır. Resim seçiliyken hemen sayfanın üst kısmında hafif kırmızı renkte resim araçları adında bir menü belirecektir. Bu menüye tıkladığınızda karşımıza resim üzerinde yapabileceğimiz değişiklikleri gösteren menünün içeriği gelecektir.

Küçük Resim: Bilgisayarımızda hazır yüklü olan clip artları kullanmanıza yardımcı olur. Küçük resim ile dosyadan resim araç çubukları ve komutları arasında uygulama açısından hiçbir fark yoktur. Aralarındaki tek fark küçük resimdeki clip artların çözünürlüklerinin dosyadan resim seçeneğine göre daha düşük olmasıdır. Küçük resim eklemek için; küçük resim komutuna tıklanılır. Ekranın sağ tarafındaki aktif hale gelen pencereden GİT butonuna tıklanılır. Belge içerisine eklemek istediğiniz resmin üzerine 1 kere sol tuş ile tıklamanız yeterli olacaktır.

Şekiller:

Belgenize şekil ekleme

 1. Bir çizim tuvali ekleyin. Ekle sekmesindeki Çizimler grubunda Şekiller‘i ve ardından Yeni Çizim Tuvali‘ni tıklatın.
 2. Çizim Araçları altında, Biçim sekmesindeki Şekil Ekle grubunda, Diğer düğmesini tıklatın.
 3. İstediğiniz Şekli ve ardından, belge içinde herhangi bir yeri tıklatıp sürükleyerek Şekli yerleştirin.

4.METİN

WORDART

WordArt, gölgeli veya aynalı (yansıtılmış) metin gibi dekoratif efektler oluşturmak için 2007 Microsoft Office sistemi belgelerinize ekleyebildiğiniz bir metin stili galerisidir. Microsoft Office PowerPoint 2007 programında, var olan metni de WordArt’a dönüştürebilirsiniz. WordArt metnini, Şekilde yer alan herhangi bir metni değiştirebildiğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

WordArt ekleme :

1. Ekle sekmesinde, Metin grubunda, WordArt‘ı tıklatın ve ardından istediğiniz WordArt stilini tıklatın.

 1. Metin kutusuna metninizi yazın.

WordArt’ı silme

Kaldırmak istediğiniz WordArt’ı seçin ve sonra DELETE tuşuna basın.

WordArt için dolgu, anahat veya efekt ekleme ya da silme

Dolgu, WordArt metninde metindeki harflerin iç kısmıdır. Metnin dolgu rengini değiştirdiğinizde, dolguya doku, resim veya gradyan da ekleyebilirsiniz. Gradyan, renklerin veya renk tonlarının, genelde bir renkten başka bir renge veya aynı rengin bir tonundan başka bir tonuna doğru aşamalı olarak ilerlemesidir. Anahat, WordArt’ınızın her karakterinin çevresindeki dış kenarlıktır. Metnin anahattınız değiştirirken, çizginin renk, kalınlık ve stilini de ayarlayabilirsiniz. Efekt, Word Art’taki metne derinlik veya vurgu ekler. Belirli 2007 Microsoft Office sistemi programlarında (Excel, Outlook, Word ve PowerPoint) metninize ayrı efektlerden oluşan birleşimler ekleyebilirsiniz. Giriş sekmesindeki Yazı Tipi grubunda bulunan seçenekleri kullanarak da metni WordArt’ınızda biçimlendirebilirsiniz.

o Desen eklemek veya değiştirmek için, Desen‘i tıklatın, ardından istediğiniz seçenekleri tıklatın.

Metin veya WordArt için anahat ekleme ya da değiştirme

 1. Anahat eklemek istediğiniz WordArt’ı tıklatın.
 2. Biçim sekmesinde, WordArt Stilleri grubunda, WordArt Araçları‘nın altında, Şekil Anahattı‘nı tıklatın, ardından aşağıdakilerden birini yapın:

Wordart için efekt ekleme ya da değiştirme

 1. Efekt eklemek istediğiniz WordArt’ı tıklatın.
 2. Biçim sekmesinde WordArt Araçları‘nın altında aşağıdakilerden birini yapın:

o Gölge eklemek veya değiştirmek için, Gölge Efektleri grubunda, Gölge Efektleri‘ni tıklatın ve ardından istediğiniz gölgeyi tıklatın.

Gölge rengini özelleştirmek için, Gölge Rengi‘nin üzerine gelin ve istediğiniz rengi tıklatın.

Tema renkleri arasında bulunmayan bir rengi seçmek için, Daha Fazla Gölge Renkleri‘ni tıklatın, ardından Standart sekmesinde istediğiniz rengi tıklatın veya Özel sekmesinde kendi renginizi karıştırın. Daha sonra belge temasını değiştirirseniz, özel renkler ve Standart sekmesindeki renkler güncelleştirilmez.

o 3-B efekt eklemek için, 3-B Efektleri‘ni tıklatın, ikinci 3-B Efektleri‘ni tıklatın, ardından istediğiniz seçeneği belirleyin.

 

SmartArt

SmartArt grafiği, mesajınızı veya fikirlerinizi etkili Şekilde bildirmek için, farklı pek çok düzen arasından seçim yaparak kolay ve hızlı Şekilde oluşturabileceğiniz, bilgilerinizin görsel bir sunumudur.

SmartArt grafiği oluştururken, İşlem, Hiyerarşi, Döngü veya İlişki gibi bir SmartArt grafiği türü seçmeniz istenir. Türler, SmartArt grafiği kategorilerine benzer ve her tür farklı birkaç düzen içerir. Bir düzen seçtikten sonra, SmartArt grafiğinin düzenini değiştirmek kolaydır. Metninizin ve diğer içeriğin büyük bölümü, renkler, stiller, efektler ve metin biçimlendirmeleri yeni düzene otomatik olarak aktarılır.

Bir düzen seçtiğinizde, SmartArt grafiğinin nasıl göründüğünü görebilmeniz için yer tutucu metin (örneğin [Metin]) görüntülenir. Yer tutucu metin yazdırılmaz ve slayt gösterilerinde görüntülenmez. Ancak, siz silmediğiniz sürece Şekiller her zaman görüntülenir ve yazdırılır. Yer tutucu metnin yerine kendi içeriğinizi koyabilirsiniz.

Metin bölmesinde içeriğinizi ekleyip düzenlerken, SmartArt grafiğiniz otomatik olarak güncelleştirilir ; gerektiği gibi Şekiller eklenir veya kaldırılır.

Grafikler

Grafikler, Office PowerPoint 2007 ve Office Word 2007 gibi diğer 2007 Office sürümü programlarıyla tamamen tümleştirilmiştir. Her iki program da Excel’de kullanılabilen grafik araçlarının aynısını sağlar.

 1. Bilgisayarınızda Excel yüklüyse, şeritteki Ekle Sekmesi Çizimler Grubunda Grafik düğmesini tıklayınız
 2. Grafik Ekle Penceresinden kullanmak istediğiniz Grafik türünü seçip tıklayınız.

 1. Açılan Excel çalışma Sayfasındaki verileri düzenleyip, çalışma sayfasını kapatınız.

Metin Kutusu

Belgenin belli bir yerine bir kutu içinde ek bir bilgi eklemek için Metin Kutusu kullanılır.

 1. Metin kutusunu eklemek istediğiniz yeri tıklatın.

Bu işlem Tasarım, Düzen ve Biçim sekmelerini ekleyerek Grafik Araçları‘nı görüntüler.

 1. Ekle sekmesinin Metin grubunda Metin Kutusu‘nu tıklatın.

 1. Metin kutusunda, istediğiniz metni yazın.

Metin, kutunun içinde kaydırılır. Metin kutusunda yeni satıra başlamak için ENTER tuşuna basın.

 

 1. Yazmayı bitirdiğinizde, düzenleme modunu iptal etmek için ESC tuşuna basın veya metin kutusunun dışında bir yeri tıklatın.

 

Köprü Oluşturma

www.gatae.gov.tr gibi var olan bir Web sayfasının adresini girdikten sonra ENTER’a veya ARA ÇUBUĞU’na bastığınızda Microsoft Office Word sizin için bir köprü oluşturur.

Başka bir dosyaya kolayca köprü oluşturma

Bir Word belgesinden seçili metni veya resimleri sürükleyerek ya da bazı Web tarayıcılarından bir Web adresini veya köprüyü sürükleyerek Köprü Ekle iletişim kutusunu kullanmak zorunda kalmadan kolaylıkla köprü oluşturabilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office Excel’de seçili bir hücre veya aralığı kopyalayabilirsiniz. Örneğin başka bir belgedeki daha uzun bir açıklamaya veya bir Web sayfasındaki habere köprü oluşturmak isteyebilirsiniz. ÖNEMLİ Kopyaladığınız metin önceden kaydedilmiş olan bir dosyadan gelmelidir.

NOT şekiller gibi çizim nesnelerini köprü oluşturmak için sürükleyemezsiniz. Bir çizim nesnesi için köprü oluşturmak üzere nesneyi seçin, sağ tıklatın ve ardından kısayol menüsünde Köprü‘yü tıklatın.

Üst Bilgi ve Alt Bilgi

Üstbilgiler ve altbilgiler, belgedeki her sayfanın üst, alt ve yan kenar boşluklarında bulunan alanlardır.

Üstbilgi ve altbilgilerde metin ve grafik eleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Örneğin; sayfa numarası, saat ve tarih, bir Şirket logosu, belge başlığı veya dosya adı veya yazar adı ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bir üstbilgi veya altbilgiyi değiştirmek istediğinizde, Üstbilgi ve Altbilgi Araçları altındaki Üstbilgi ve Altbilgiler sekmesi daha fazla üstbilgi ve altbilgi seçeneği sunar.

Paragraf Baş Harfini Büyütmek (Başlangıcı büyüt)

Bazen ilk harf büyük yazılarak bölüme başlanır. Modern matbaacılıkta buna ilk harfi büyütme denir. Belgenizin en başından zarif görünmesini istiyorsanız Word’te böyle bir efekt oluşturabilirsiniz. Büyük yapmak istediğiniz harfi seçin ve Ekle sekmesinden Başlangıcı Büyüt‘ü tıklatın. Büyük harf bir metin kutusuna yerleştirilir ve bu öğeye istediğiniz biçimlendirmeyi uygulayabilirsiniz.

Tarih ve Saat Eklemek

Belgenin oluşturulduğu, en son yazdırıldığı veya en son kaydedildiği tarihi ve saati ekleme

 1. Tarihi ve saati eklemek istediğiniz yeri tıklatın.
 2. Ekle sekmesinin Metin grubunda Hızlı Parçalar‘ı tıklatın.
 3. Alan seçeneğini tıklatın.
 4. Kategoriler kutusundan Tarih ve Saat seçeneğini tıklatın.
 5. Alan adları kutusundan Oluşturulma Tarihi, Yazdırma Tarihi veya Kaydedilme Tarihi seçeneğini tıklatın.
 6. Tarih biçimleri kutusunda istediğiniz tarih biçimini tıklatın örneğin, 2/12/2008 9:45 veya 12 şubat 2008.

Simge ve Özel Karakterler

¼ ve © gibi simgeler, uzun tire (—) veya üç nokta (…) gibi klavyede olmayan özel karakterlerin yanı sıra Unicode karakterleri eklemek için Simge iletişim kutusunu kullanabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz simge ve karakter türleri seçtiğiniz yazı tiplerine bağlıdır. Örneğin, bazı yazı tipleri kesirleri (¼), uluslararası karakterleri (Ç, ë) ve uluslararası para birimlerini (£, ¥) içerebilir. Simge yerleşik yazı tipi, oklar, madde işaretleri ve bilimsel simgeleri içerir. Dekoratif simgeler içeren Wingdings gibi ek simge yazı tipleri de kullanabilirsiniz.

Denklem Eklemek

Denklem yazmak istediğinizde, metni simgelerle değiştirmek için Unicode karakter kodları ve Matematik Otomatik Düzeltme girişleri kullanabilirsiniz. Denklem yazdığınızda, Word denklemi profesyonel biçimlendirilmiş denkleme dönüştürür.

 1. Ekle sekmesinin Simgeler grubunda Denklemlerin yanındaki oku ve sonra da Yeni Denklem Ekle‘yi tıklatın.

2.Denklem girme

 

SAYFA DÜZENİNİ AYARLAMAK

Kenar Boşluklarını Değiştirmek

Kenar boşlukları, sayfa kenarlarındaki boş alanlardır. Genellikle, metin ve grafikleri bu kenar boşluklarının arasında kalan yazdırılabilir alana eklersiniz. Ancak, kenar boşluklarına üstbilgi, altbilgi ve sayfa numarası gibi öğeler de yerleştirebilirsiniz.

Sayfa kenar boşluklarını değiştirme veya ayarlama

 1. Sayfa Düzeni sekmesinin Sayfa Yapısı grubunda Kenar Boşlukları‘nı tıklatın.

 1. İstediğiniz kenar boşluğu türünü tıklatın. En sık kullanılan kenar boşluğu genişliği için Normal öğesini tıklatın. İstediğiniz kenar boşluğu türünü tıklattığınızda, belgenizin tümü otomatik olarak seçtiğiniz kenar boşluğu türüne döner.
 2. Kendi kenar boşluğu ayarlarınızı da belirleyebilirsiniz. Kenar Boşlukları öğesini tıklatın, Özel Kenar Boşlukları öğesini tıklatın ve ardından Üst, Alt, Sol ve Sağ kutularına, kenar boşlukları için yeni değerleri yazın.

Sayfanın Boyutunu Ayarlamak (Boyut)

Word 2007 de varsayılan sayfa boyutu A4 boyutudur. Sayfa boyutunu değiştirmeye farklı kağıt çeşitleri (Örneğin A5) ve zarflar kullanmak istediğimizde başvurabiliriz. Böylece sayfa tasarımımızı düzgün bir Şekilde yapabiliriz.

 1. Sayfa Düzeni sekmesinin Sayfa Yapısı grubunda Boyut’u tıklatın.

 1. Kullanmak istediğimiz sayfa boyutunu tıklatın.

 

 

SÜTUNLAR

Office 2007 ‘de Sütun oluşturmak için Sayfa Düzen ‘ inden Sütunlar’a tıklayarak oluşturabiliriz.

Sütunlar ‘da Bir,İki,Üç Sütun, Sağa veya Sola ve Diğer Sütunlar seçenekleri vardır.

 

Bir : Bu seçenek sayfayı sütunlara ayırmaz. Metni veya paragrafı bir bütün halinde tutar. Aşağıda ise Bir seçeneği ile ilgili örnek resim birde sunulmuştur.

Araya çizgi koy : Bu seçenek sayfadaki sütunların arasına dikey bir çizgi koyar.

 

Genişlik ve aralık : Bu seçenekte sütunlar arası genişlik ve aralığı ayarlarız.

 

Araya çizgi koy : Bu seçenek sayfadaki sütunların arasına dikey bir çizgi koyar.

Genişlik ve aralık : Bu seçenekte sütunlar arası genişlik ve aralığı ayarlarız.

 

a)Sütun : Bu seçenekte hangi sütunun genişlik veya aralık ayarını yapacaksak onu belirlemek için kullanılır.

b)Genişlik : Bu seçenek sayfadaki sütunların genişliğini ayarlamak için kullanılır.

c)Aralık : Bu seçenek sayfadaki sütunların birbirleri arasındaki aralıklarını belirlemek için kullanılır.

Filigran Düzenleme

Filigranlar, belge metninin arkasında yer alan metin veya resimlerdir. Çoğu zaman belgeyi ilginç kılmak veya bir belgenin Taslak olduğunu belirtme örneğinde olduğu gibi, belgenin durumunu belirtmek amacıyla kullanılırlar. Filigranları Sayfa Düzeni veya Tam Ekran Okuma görünümünde ya da yazdırılan bir belgede görebilirsiniz.

Resim kullanıyorsanız, belge metniyle karışmaması için rengini açabilir veya kaldırabilirsiniz. Metin kullanıyorsanız, hazır metinlerden birini seçebilir veya kendi metninizi girebilirsiniz.

Belgeye metin filigranı ekleme

Filigranlar, yalnızca Sayfa Düzeni veya Tam Ekran Okuma görünümlerinde ve yazdırılan bir belgede görüntülenebilir. Filigranlı metin galerisinden önceden tasarlanmış bir filigranı ekleyebilir veya özel metne sahip bir filigran ekleyebilirsiniz.

Sayfa Düzeni sekmesinin Sayfa Arka Planı grubunda Filigran‘ı tıklatın.

Aşağıdakilerden birini yapın:

o Filigran galerisinde Gizli veya Acil gibi önceden tasarlanmış bir filigranı tıklatın.

o Özel Filigran‘ı, ardından Metin filigranı‘nı tıklatın ve istediğiniz metni seçin veya yazın. Metni de biçimlendirebilirsiniz.

Filigranı, yazdırılmış sayfada belireceği gibi görüntülemek için Sayfa Düzeni görünümünü kullanın.

Bir resmi filigrana dönüştürme

Bir belgeyi damgalamak veya süslemek amacıyla kullandığınız resmi, küçük resmi veya fotoğrafı filigrana dönüştürebilirsiniz.

 

 • Sayfa Düzeni sekmesinin Sayfa Arka Planı grubunda Filigran‘ı tıklatın.
 • Basılı Filigranı tıklatın.
 • Resim filigranı‘nın ardından, Resim Seç‘i tıklatın.
 • İstediğiniz resmi seçtikten sonra Ekle‘yi tıklatın.
 • Belirli bir boyuttaki resmi eklemek için Ölçek altından bir yüzde seçin.
 • Resmin belge metniyle karışmayacak Şekilde rengini açmak için, Silerek Geç onay kutusunu işaretleyin.
 • Seçtiğiniz resim tüm belgeye filigran olarak uygulanır. İPUCU şekil gibi bir nesneyi filigran olarak kullanmak istiyorsanız, nesneyi belgeye el ile yapıştırabilir veya ekleyebilirsiniz. Bu ayarları denetlemek için Basılı Filigran iletişim kutusunu kullanamazsınız.

 

Tüm yazımı ve dilbilgisini bir defada denetleme

Bir belgenin yazım denetimini, düzenlenmesi bitene kadar ertelemek isterseniz bu yöntem kullanışlıdır. Olası yazım hatalarını denetleyebilir ve ardından her düzeltmeyi onaylayabilirsiniz. Microsoft Word ‗te yazım denetimi oldukça kolaydır.

 1. Yazımını denetlemek istediğiniz dosyayı, öğeyi, metin parçasını veya verileri seçin. Dosyanın içini tıklatın. İsteğe bağlı olarak, metnin yalnızca belirli bir parçasını denetlemek için, denetlemek istediğiniz metni seçin.
 2. F7 tuşuna tıklayın veya Gözden Geçirme sekmesinde, Yazım grubunda Yazım ve Dilbilgisi‘ni tıklatın
 3. Dilbilgisini de denetlemek isterseniz Dilbilgisini denetle onay kutusunu seçin.
 4. Program yazım hataları bulursa, bir iletişim kutusu veya görev bölmesi görüntülenir ve yazım denetleyicisinin bulduğu birinci yanlış yazılmış sözcük seçilir. Programın bulduğu her hatayı nasıl gidermek istediğinize siz karar verirsiniz. Aşağıda, yanlış yazılmış bir sözcüğü düzeltmek için farklı yollar hakkında yönergeler verilmektedir:

Önerilen sözcüklerden birini kullanarak hatayı düzeltmek istiyorsanız Öneriler listesinden sözcüğü seçin ve ardından Değiştir‘i tıklatın. Sözcüğü kendiniz değiştirerek hatayı düzeltmek istiyorsanız Belgede sözcüğü tıklatın ve düzeltmek için sözcüğü gerektiği gibi düzenleyin. Yazım hatası olan sözcük, aslında kullandığınız doğru bir sözcük olabilir. Microsoft Office programlarının bu sözcüğü tanımasını veya yazım hatası olarak değerlendirmemesini istiyorsanız Ekle veya Sözlüğe Ekle‘yi tıklatın. Yazım hatası olan sözcüğü yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorsanız Bir Kez Yoksay‘ı tıklatın. ÖNEMLİ Word’de Bir Kez Yoksay‘ın tıklatılması, sözcüğün o örneğinin kalıcı olarak yok sayılmasına neden olur. Word’de, yazım denetleyicisinin yok sayılmış sözcükleri yeniden bulmasını sağlayabilirsiniz.. Yazım hatası olan sözcüğün tüm örneklerini yok sayarak sonraki sözcüğe geçmek istiyorum Tümünü Yoksay‘ı tıklatın.

ÖNEMLİ Word’de Tümünü Yoksay‘ın tıklatılması, sözcüğün tüm var olan örneklerinin kalıcı olarak yok sayılmasına neden olur. Word’de, yazım denetleyicisinin yok sayılan bu sözcükleri yeniden bulmasını sağlayabilirsiniz. Bu hatayı çok sık yapma eğiliminde olduğunuzdan, bunu yazdığınızda programın bu hatayı sizin için otomatik olarak düzeltmesini istiyorsanız Öneriler‘den doğru sözcüğü seçin ve ardından Otomatik Düzelt‘i tıklatın.

 1. Yazım hatası olan her sözcük düzeltildikten sonra, program bir sonraki yanlış yazılmış sözcüğe işaret koyar, böylece ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.
 2. Word yazım hatalarına işaret koymayı bitirdikten sonra dilbilgisi hatalarını size göstermeye başlar. Yazım ve Dilbilgisi iletişim kutusunda her hata için bir seçenek belirleyin.

Açıklama Ekleme

Bazı düzeltmeler yaptınız, ancak ilk cümledeki “on iki”yi neden sildiğinizi de açıklamak istiyorsunuz. Hiç sorun değil: Belgeye ek açıklama niteliğinde bir açıklama ekleyin. Bunu yapmak için, hakkında açıklama yapmak istediğiniz metnin (bu örnekte “dokuz”) sonuna imleci yerleştirin. Gözden Geçir sekmesinin Açıklamalar grubunda Yeni Açıklama‘yı tıklatın.