Menü
Kategoriler
mobil sohbet
Yeşil Renginin Anlamı Ve Etkileri
8 Mart 2019 Genel

YeşiL

 

Sarı İle Mavinin Karışımından Meydana Gelir.

Psikolojide En Fazla Kullanılan Renklerdendir. Sarı ile mavi karıştığı için yeşil bambaşka farklı bir renk olmuştur. Yeşilin çeşitli tonları vardır. Her birinin anlamları birbirinden farklıdır.

Sarının öne çıkan uyaran, güçlü hareketliliği mavini geride duran sakinliği yeşilde depolanmıştır. Bu nedenle yeşil statiktir. Kinetik enerji yüklüdür.

Yeşil umuttur. Dünyaya umutlu bakmaktır. Canlılık ifadesidir.

Yeniden doğuşu simgeler. Bu özelliği bütün anketlerde vurgulanmıştır. Genel olarak yeşil iyimserdir. Sarının iyimserliğine yeşilde özgüven eklenmiştir. Yeşil durgundur. Kendine yetme özelliği ile de otonomdur. En temel özelliklerden birisi de özgüvene üstünlük duygusudur.

Kendine güvenmeyi sever kendi yöntemlerine bağlı kalmayı sever tutarlıdır. İddialıdır, çalışmalarının ürünlerini görmek başarısının sonuçlarını görmek ister.

Yeşilde sadık kalmak direnmek çok önemlidir. Kişinin zorluklara, karşıtlıklara dayanması başarıyı getirir. Başkalarının gözünde güvenini artırmak önemlidir.

Kendi görüşlerinin baskın olmasını ister. Kendinin değişmez prensiplerinin temsilcisi olduğunu belirtir. İyi tanınmayı bir onur sorunu gibi görür. Prestij onun için çok önemlidir.

Tanınmaya önemsenmeye, kabul edilmeye karşı aşırı bir zaafı vardır. Yeşil etkilemeyi arzulamaktadır. Kendisinin doğrularıyla fazlasıyla ilgilidir. Doğrularına o kadar güvenir ki kendi fikirlerini kabul ettirmeyi kendi değer yargılarını dayatmayı ve ahlaki eğitime yönelmeye eğilimlidir. Bir baskı hissi, bir baskı duygusudur.

Her şeyi bilmek gibi bir misyon yüklenmiştir. Kararlılıkla ısrarla kendi görüşlerini savunur. İnatçılık, ısrarcılıktır.

Kendi yeteneğini kabul ettirmeyi başkalarına göre daha fazla kabul ettirmiştir. Dakiklik, tamlık, mantık doğruluğu yeşilin tamamlayıcılarındandır.

Düzenliliktir. Otoritedir. Yaptığı her şey doğrudur, u konuda ısrarlıdır. Herhangi bir başarısızlık konusunda kendini suçlama eğiliminde değildir.

Başkalarının hatası ya da ihmali yüzünden başarısız olunmuştur. Ona göre yöntemleri doğrudur. Zor karşısında ısrarlıdır, sabırlıdır, sonuca ulaşmaya çalışır. Sahiplenicidir. Bu edenle yeşil politikacıların kişiliklerine uyar.

Yeşile yüklenen anlamlar bir insanda yeteri kadar bulunmazsa kendine has yöntemi olmayan, prensiplerine uymayan, iddiası olmayan, kendini savunmayan güvensiz bir kişilik ortaya çıkar.

Derin doyumsuzluk ve acı oluşur. Yeşil bağımsızlık için gururla bir başkaldırma gereksinimidir. İnsanın kendi egosunu beslemesidir.

Bir cevap yazın
mobil sohbet
*